Yayaların yeni çilesi 'sorumsuz' scooterlar

Türkiye'nin son birkaç yıldır 'ticari' olarak tanıştığı elektrikli scooter'ların kullanıcılar tarafından sorumsuzca bırakılması yayaları tehlikeye atıyor. Özellikle kısa mesafelerde kullanılan scooter'ların Sarıyer'de yol kaldırımlardaki direklere bağlanması da bölge halkı tarafından tepkiyle karşılanıyor. İşe gidip gelmek için kullanmak zorunda olduğu yolda çokça park edilmiş scooter olduğunu belirten Cabbar Gürbüz, "Bazen bir direğe ikişer tane bağlıyorlar ve geçiş zor oluyor. Bu yüzden yoldan inerek geçmemiz gerekiyor. Yetkililerin buna bir çözüm bulması lazım" diye konuştu.

Yaşam 11.01.2022, 05:14
Yayaların yeni çilesi 'sorumsuz' scooterlar

Son dönemin popüler araçlarından elektrikli scooterlar Sarıyer İstinye'de yayalara zor anlar yaşatıyor. Sorumsuz sürücülerin araçları bazen kaldırımda kullanması ya da kaldırımlara park etmesi yayaların yürüyüşünü zorlaştırabiliyor. Gelişigüzel bırakılan bu scooterlar kaldırımlarda bir set oluşturup yayaları yola inmeye teşvik ediyor. Özellikle bebekli aileler ve engelli araç sahiplerinin işi daha da zor. Yayalar yola inerek araç çarpması tehlikesine açık hale getiriliyor.

'BİRGÜN ARABA ÇARPACAK DİYE KORKUYORUM'

Bu korkuyu her geçişinde yaşadığını dile getiren Cabbar Gürbüz, "Bu güzergahı işe gidip gelmek için her gün kullanıyorum. Bazen bir direğe hem de çapraz şekilde bağlandığı dahi oluyor. Bu geçişi zorlaştırırken karşıdan biri geliyorsa birinin yola inmesine neden oluyor. Bazen ben yola iniyorum ancak motokurye ya da bazen araçlar tehlike oluşturabiliyor. Yetkililerin buna kısa süre içerisinde bir çözüm bulmasını istiyorum. Bildiğim kadarıyla bunların yerinin olması gerekiyor. Sahipsiz bırakılamaz. Canımız tehlikeye atılıyor" ifadelerini kullandı.

YOLLARDA BİSİKLET VE SCOOTER İÇİN AYRILMIŞ ALANLAR İSTENİYOR

Bununla birlikte yollarda elektrikli scooter ve bisiklet gibi araçlara ayrılan bölümler olmadığı için bu araçların sürücüleri kaldırımları kullanmaya mecbur bırakılıyor. Akaryakıt fiyatlarının artmasıyla daha çok kullanılacağı öngörülen bu tarz araçlar için yollarda yeni bölümler oluşturulması isteniyor.

SCOOTER KULLANMAK KURALLARA TABİİ

Elektrikli scooter kullanmak sanıldığı gibi kurallardan muaf değil. Kullanım kuralları şöyle:,

 • 15 yaşını bitirmeyenler kullanamaz
 • 18 yaş altındakiler M veya A1 ehliyete sahip olmalı
 • Azami hız sınırı 50 kilometre üzerindeki yollarda sürülemez
 • Scooter’ların ikiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinde yan yana ve başka bir araca bağlanarak veya asılıp tutunarak sürülemez
 • İzinli gösteriler dışında, ‘akrobatik hareketler’ yapılamaz
 • Manevra için işaret verme halleri dışında tek elle sürülemez
 • Diğer araçlar izlenirken, geçilirken, manevra yapılırken, kara yolunu kullananların hakaretini zorlaştırıcı, tehlike doğurucu davranışlarda bulunulamaz
 • Sürücü dışında başka kişi taşınamaz
 • Sırtta taşınabilen kişisel eşya harici yük ve yolcu taşınamaz
 • Araç kamu nizamını bozmayacak, özel mülkiyeti ihlal etmeyecek ve araçyaya trafiğini engellemeyecek şekilde park edilmeli
 • Gece rahat şekilde fark edilebilmek için önüne beyaz ışık verecek ve en az 20 metre aydınlatabilecek şekilde bir far, arkada kırmızı renkte ışık veren bir lamba, kırmızı reflektör ve 30 metreden duyulabilecek zil, korna veya benzeri ses aleti bulunmalı.

POLEMİKHABER.COM ÖZEL | KADİR KAPLAN

Yorumlar (0)
2
parçalı bulutlu