Yunan hükümeti mülteci kamplarındaki açlık krizinden sorumlu tutuluyor

İnsani yardım grupları, Yunan hükümetini, binlerce kişinin gıdaya erişememesine neden olan “bilinçli” politika seçimleriyle mülteci kamplarında bir açlık krizini körüklemekle suçladı.

Yaşam 24.01.2022, 16:15
Yunan hükümeti mülteci kamplarındaki açlık krizinden sorumlu tutuluyor

Göçmen akışlarını caydırmayı amaçlayan kararların, mültecilerin aylarca kendilerini beslemek için mücadele ettiği dayanılmaz bir durum yarattığını söylediler. Uluslararası Kurtarma Komitesi'nden (IRC) Martha Roussou, "Yunanistan'da insanların aç kalması düşünülemez. Hiçbir kusurları olmasa da, mevzuat ve politikadaki boşlukların yarattığı bir sorun nedeniyle çatlaklardan düştüler” dedi.

‘YÜZDE 40’I REŞİT DEĞİL’

IRC, merkez sağ yönetimin artık iltica prosedüründe olmayanlar için gıda tedarikini durdurma kararı nedeniyle kamp sakinlerinin yüzde 40'ının – yaklaşık 6 bin mültecinin – temel geçim araçlarından mahrum bırakıldığını tahmin ettiğini söyledi. Endişe verici derecede yüksek sayılar çocuklardı. Devlet tarafından işletilen tesislerde ikamet eden nüfusun yaklaşık yüzde 40'ı reşit değildir.

New York merkezli grup yaptığı açıklamada, "Yerel ilkokullardaki öğretmenler, çocukların gün boyunca hiçbir şey yemeden, hatta bir atıştırma olmadan okula başladıklarını bildirdiler" dedi.

ŞOK EDEN DETAY ORTAYA ÇIKTI

Yunanistan anakarasındaki kamplarda 16 bin 559 mültecinin kayıtlı olmasına rağmen, sadece 10 bin 213 kişiye yiyecek sağlamak için yeni yiyecek içecek sözleşmeleri üzerinde anlaşmaya varıldığı ortaya çıktı.

Yardım kuruluşları ilk olarak Ekim ayında bir yasa değişikliğinin hayati hizmetlerin yalnızca tanınmış mülteciler ve reddedilen sığınmacılar için değil, aynı zamanda genellikle kronik işlem gecikmeleri nedeniyle başvurularını kaydedemeyenler için hayati hizmetlerin kesilmesiyle sonuçlanmasının ardından alarma geçirdi.

Yunan ve AB yetkililerine gönderilen açık mektupta 33 grup, yasal statülerine bakılmaksızın tüm kamp sakinlerine yiyecek verilmesini talep etti. Avrupa İçişleri Vekili Ylva Johansson, Yunan makamlarına defalarca “tüm kişilerin, özellikle de savunmasız kişilerin gıda ve diğer ihtiyaç maddelerini almasını sağlamaları” yönünde çağrıda bulunulduğunu söyledi.

Atina'nın göç bakanlığı, herhangi bir açlık krizi önerisini şiddetle reddediyor. Mülteci kabulünü denetleyen Manos Logothetis, iddiayı "saçma" olarak nitelendirdi ve STK'lar tarafından üretildiğini söyleyerek, “Bu ülkede yemek verilmeyen 10 mülteci olursa işimi bırakırım” dedi. (Guardian)

Yorumlar (0)
22
açık