Millet İttifakı'nın adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na oy vermeyeceğini açıklayan İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu'nun istifasına giden süreçle ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. 

SZC TV programcısı Saygı Öztürk, 'Başkent Kulisleri' programında perde arkasında yaşananları anlattı.

'PARTİDE RAHATSIZLIK YARATTI'

İlk olarak Ağıralioğlu'nun İYİ Parti'deki siyasi hayatına ilişkin hatırlatmalarda bulunan gazeteci, şunları söyledi: 

"Daha önce baktığımız zaman işte ilk milletvekili seçildi, deneyimi olmamasına rağmen partisinin grup başkan vekilliğine getirildi. Kısa süre sonra yaptığı açıklamalar partide rahatsızlık yarattı, o görevden alındı. Nereye çekildi? Bu kez parti sözcülüğü ve aynı zamanda genel başkan yardımcısı yapıldı. Fakat parti sözcülüğü dönemi de tartışmalı oldu. Yaptığı bazı açıklamalar partiyi zor duruma düşürdü. Meral Hanım orada da görevden aldı. Ne kaldı? Dış Türklerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı.

Uygularla ilgili yurt dışında toplantı yapılacaktı, orada konuşmacıydı. Ama kendisi gerekçesiz gitmedi. Meral Hanım bu kez 'madem gitmedin' dedi, o görevden de aldı. Yavuz Bey'in siyasi devamlılığında sürekli bir geriye gidiş var. Geçen hafta ittifak yapılmış, imzalar atılmış, yeniden masaya dönülmüş, her şey yolunda. Ama Yavuz Ağıralioğlu konuşmaya başladı."

Kadın cinayetleri Mayısta'da durmadı Kadın cinayetleri Mayısta'da durmadı

'İKTİDARI MATEMATİĞE ÇEVİRDİNİZ'

Ağıralioğlu, 22 Mart'ta düzenlediği basın toplantısında şöyle suçlamalar yöneltmişti:

"İktidar 10 yılda milleti görmez oldu, siz daha gelmeden kör ve sağır oldunuz. Memleket mücadelesinde yüzde 75-80'lerin konuşulması gerekirken iktidarı matematiğe çevirdiniz. İktidarın yüzde 50'sinden 15-20 alamayan muhalefet, cumhurbaşkanlığı makamını bölücülüğün pazarlık masasına gelmesine sebep olacak şekilde yönetti."

"HDP'nin içinde olduğu bir denklemde, biz terörün gölgesinin düştüğü yerde olmayız, pazarlık vesilesi yapmayız dedik. Yavuz Ağıralioğlu için şartlar hiçbir zaman değişmez. Bu ilkesizliğe göz yumamayız. Devlete katil derken gösterdiğiniz cüretkarlığı, bir kere PKK'ya katil derken gösteremediniz. PKK'ya katil diyemeyenlerin, övenlerin oyuyla pazarlık ettiği masadan şantaj dilini kapatmak zorundayız."

MERAL AKŞENER'LE GÖRÜŞTÜ

Öztürk, bu sözlerden en çok İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in rahatsız olduğunu söyledi. Ağıralioğlu'nun bu açıklamayı yapmadan iki gün önce Akşener'i evinde ziyaret ettiğini dile getiren gazeteci, şöyle devam etti: 

"(...) Cumhurbaşkanı adayına neden oy vermek istemediğini anlattı. Genel başkanın yanıtı da şu oldu: 'Yavuz bu iş kapandı. Biz cumhurbaşkanı adayımızın kazanması için mücadele ediyoruz.'  Bu konuyu konuşmamasını da öneriyor. İki gün sonra böyle bir konuşmayı yapıp genel başkanı sinirlendiriyor.

'ŞİMDİ BUNUN SIRASI DEĞİL'

Aslında sözünü ettiğimiz ziyarette bu konuyu kapattı. Arkasında da Yavuz Ağıralioğlu'nun şöyle bir talebi var; 'Beni genel başkan yardımcısı yapın' diyor. Genel başkan 'Seçime gidiyoruz, şimdi bunun sırası değil' diyor ve konuyu kapatıyor."

Ağıralioğlu, 24 Mart'ta verdiği demeçte ise milletvekili adaylığı için başvurmadığını ancak Meral Akşener'den talep gelmesi bunu yapabileceğini söylemişti. Öztürk, "Demek ki teklif gelmemiş" ifadesini kullandı.