Günümüzde yeme suçluluğunun dört temel sebebi ise şöyledir:

Toplumsal normlar

Toplumdaki yaygın gıda normları, (örneğin: tatlılar sağlıksızdır) belirli yiyecekler konusunda kendinizi suçlu hissetmenize neden olabilir.

Dış görünüş kaygısı

Güzellik kalıplarına uymadığınızı düşünmek ya da dış görünüşünüzü beğenmemek beslenme konusundaki endişelerinizi tetikler.

Özgüven eksikliği

Kendini kendini sürekli eleştirme, olumsuz içsel konuşmalar kişilerde beslenme alışkanlığı ile ilgili suçluluk yaratabiliyor.

Kontrol kaygısı

Yediklerinizle ilgili kontrolcü olmak, kalori hesabı yapmak suçluluk duymanıza sebep olabilir.

Gösteri merkezinde yunus ve fok ölümüne tepki: Yunus parkları derhal kapatılmalı Gösteri merkezinde yunus ve fok ölümüne tepki: Yunus parkları derhal kapatılmalı

Food Guilt (Yeme Suçluluğu) Nedir? – Korayspor Blog

YEME SUÇLULUĞU NASIL YÖNETİLİR?

Yeme suçluluğu ile başa çıkmak için kişilerin beslenme alışkanlıklarında uygulayabilecekleri çeşitli yöntemler bulunur. İşte daha sağlıklı ve mutlu beslenebilmek için yapabilecekleriniz...

Bilinçli beslenme

Yeme suçluluğunu azaltmak için yasaklayıcı diyetlerden uzak tutun ve tüm yiyecekleri kabul eden diyet programlarını uygulamaya özen gösterin.

İhtiyaçlarınızı tanıyın

Kendi vücut sinyallerinizi dinlemeyi öğrenin ve gerçekten ne istediğinizi ve ne kadarını yemek istediğinizi anlamaya çalışın. Duygusal açlığı fiziksel açlıktan ayırt etmeye özen gösterin.

Yeme suçluluğu nedir? Nasıl başa çıkılır? - 3

Olumlu içsel konuşma

Kendinizle ilgili olumsuz düşüncelerinizi olumlu bir içsel konuşmaya dönüştürün. Beslenme sebebiyle kendinizi suçlamak yerine çözüm odaklı bakış açıları geliştirmeye özen gösterin.

Hareket edin

Yeme suçluluğuyla başa çıkmak için fiziksel aktivite de gerekir. Bedeninizi sevme, kabul etme yolculuğuna çıkın ve düzenli olarak hareket edin.

Destek alın

Yeme suçluluğuyla başa çıkmak zaman zaman zorlayıcı olabilir. Bu durumda, profesyonel bir beslenme uzmanından veya bir terapistten destek almayı düşünebilirsiniz.

Kaynak: ntvlife