Yeniden Refah Partisi'nin (YRP) Cumhur İttifakı'na katılmak için sunduğu 30 maddelik katılım şartının AK Parti tarafından kabul edildiğinin açıklanması ardından iki parti arasında gerilim yükseli. 

AK PARTİ CEPHESİNDEN TEPKİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ve Binali Yıldırım açıklamalara tepki gösterdi. Bunun üzerinde YRP'den açıklama geldi.

'EVET DİYEMEM'

Yeniden Refah Partisi (YRP) Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Aras, ittifak için 30 maddenin kabul edilmesi gerektiğini belirterek “Tayyip Bey ile aynı dönemde, aynı partide belediye başkanıydım. Milli Görüş elbisesini çıkartıp papaz elbisesini giydi. Eş başkanlık yaptı. Irak’ın bombalanmasını kabul etti. Bana Ankara’nın tapusunu da verseniz ben 'evet' diyemem. Yarın Allah’a hesap vereceğiz” dedi.

'CUMHUR İTTİFAKI ZOR DURUMDA'

Cumhur İttifakı’nın zor durumda olduğunu belirten Mehmet Aras, “Binali Yıldırım 10 Mart’ta bizim genel merkeze geldi. Bize bir ittifak teklifinden bulundular. Sıkışmış durumdalar şu an. Cumhur İttifakı gerçekten zor durumda. Bir destek arıyorlar. Onlar da bizleri kendilerine yakın gördüler herhalde. 20 senedir bizi arayıp görmeyenler, kapımızı çalmayanlar şimdi bizi görmeye geldiler. Binali Yıldırım ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz birlikte geldi” dedi.

SALI GÜNÜ İŞARET EDİLDİ

"Genel Başkanımıza böyle böyle teklifte bulundular, ittifak teklifi. Genel Başkanımız da dedi ki, 'Biz bir teşkilatız, Türkiye’nin 81 ilinde teşkilatlarımız var konuşmamız lazım" diyen Aras, "Cumartesi günü Merkez Karar Yürütme Kurulu üyelerimizi Ankara’ya çağırdılar. Ben de Ankara’daydım. Pazar günü de il başkanlarını çağırdılar. Ankara’da MKYK üyeleriyle 12-13 saatlik bir toplantı oldu. Genel Başkan bunların tek tek görüşlerini aldı ve not etti. Genel Merkezin ittifak ile ilgili kararı muhtemelen Salı günü belli olur. Genel merkez ya evet ya da hayır diyecek. Benim kanaatim bu. Çünkü zaten Salı günü başkanlık divanı var" dedi.

Perinçek, Erdoğan ile görüştüğünü açıkladı: Cumhur İttifakı'na katılmak istiyoruz! Perinçek, Erdoğan ile görüştüğünü açıkladı: Cumhur İttifakı'na katılmak istiyoruz!

30 MADDEDE ISRAR

Cumhur İttifakı'ndan, ittifak için 30 maddelik bir talepleri olduğunun altını çizen Mehmet Aras, "Şöyle diyoruz, siz bize geldiniz ama bizim milli görüşün ilkeleri var. Denk bütçesinden, eş başkanlığa kadar. Borçlanma konuları var tabi. Biz bunları bir görüşün dedik Cumhur İttifakı’na. Onlar da bunları görüşecekler. Salı günü de, yani yarın, bizimkiler evet veya hayır diyecek. Büyük çoğunluk ise ittifak olmaması yönünde kanaat bildirdi. Ama kararı genel merkez verecek. Genel merkez bir karar verirse yapacak bir şey yok Siyasi Partiler Kanunu’na göre. Henüz daha evet, hayır demedi. Genel Başkan sadece görüşlerimizi aldı" diye konuştu.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NE KARŞIYIZ

"Biliyorsunuz 2 sandık konuyor biri cumhurbaşkanlığı, biri de milletvekilliği için. Bizim kendi yapımızla girebilirsiniz dedi AK Parti. Bu arada bizim 30 maddemizi kabul edip etmeyeceklerini bilmiyoruz. Bizim karşı olduğumuz şeylerden birisi de İstanbul Sözleşmesi. Bu maddelerin içinde İstanbul Sözleşmesi de var. Amerikan üslerinin kalması lazım, efendim Kürecik’in kalkması lazım. Bizim ağır şartlarımız var. Kabul ederler mi etmezler mi bilmiyorum. Bizi Milli Görüş’ün ilkelerinden taviz veremeyiz dedik. Genel kanaat de bu. Tayyip Erdoğan başkan seçilirse partisi zaten eski Anavatan gibi olacak. AK Parti seçmeni bizim partimize gelecek" dedi.

(KAYNAK)