YSK'nın 14 Mayıs'ta gerçekleşen seçimler sonrası resmi internet sitesinde oy kullanılan sandıktaki sonuçlara ve tutanaklara yurttaşların erişilebileceğini duyurduğunu belirten emekli Mülkiye başmüfettişi Mahmut Esen, arama motorunun bu amaçla kurulduğunu ve kolaylıkla ulaşılabilmesi için ana sayfa üzerinden kısa yol gösterildiğini belirtti.

AK Parti yöneticisinden bürokratlara tehdit! "Sizlerle de uğraşacağız" AK Parti yöneticisinden bürokratlara tehdit! "Sizlerle de uğraşacağız"

ERİŞİMİ OLANAKSIZ HALE GETİRDİLER

Esen, ancak ilerleyen günlerde sözü edilen arama motorunun aktif hale getirilmediğini, 2023 sonuçları bir yana, 2018 yılı seçimlerine ilişkin sandık sonuçları ve tutanaklara erişimin bile olanaksız hale geldiğine işaret etti.

'ANLAMI KALMADI'

Esen konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Kamuoyu denetimi açısından güncel seçim sonuçlarına ihtiyaç bulunmaktadır. İş işten geçtikten, her şey kesinleştikten sonra yapılmış denetimlerin fazla bir anlamı kalmayacağı açıktır. 2018 seçim sonuçlarına erişimin bile engellenmiş olmasından YSK’nin kendi yaptığı iş/ işlemlerine de yeterince güvenmediği anlaşılmaktadır.”