Akdeniz'de kuraklık zeytin ve zeytinyağı üretimini vurdu. Dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisi İspanya'da fiyatlar 10 ayda yüzde 60 arttı.

YÜZDE 60 ARTIŞ

Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre, zeytinyağının litresi 2022 yılı Haziran ayı seviyelerine göre yüzde 60’lık artışla 5.4 euroya yükseldi.

İSPANYA'DA ÜRETİMİ KURAKLIK VURDU

İngiliz Financial Times (FT) gazetesine konuşan analistler, bu yaz aylarının da kurak geçmesi durumunda zeytin rekoltesinin düşeceği ve fiyatların daha da yükseleceği uyarısında bulundu. Dünyada zeytinyağı üretiminin yaklaşık yarısını karşılayan İspanya’da üretim, kuraklık nedeniyle son 12 ayda yaklaşık yüzde 50’lik düşüşle 780 bin tona geriledi.

Hollanda merkezli Rabobank’ta tohum ve yağlı tahıl analisti olan Vito Martinelli, "20 yıldır bu sektördeyim, böyle fiyatlar görmedim" dedi. Martinelli, 2022’nin İspanya için "felaket" olduğunu, Akdeniz’deki diğer ülkelerle birlikte İtalya’da da rekoltenin düşük kaldığını belirtti.

NİSAN AYI İÇİN UYARI 

Seçim günü hava durumu nasıl olacak? Seçim günü hava durumu nasıl olacak?

İspanya meteoroloji ajansı, 2023 yılı Mart ayının, bu yüzyılın en sıcak ikinci mart ayı olduğunu açıklamıştı. Nisan ayında da kuraklık rekoru bekleniyor. Ajans, nisan ayının ilk 17 gününde İspanya’nın yarısından çoğuna tek bir damla yağmur yağmadığını duyurmuştu. Devam eden kuraklık nedeniyle 2023 yılı zeytinyağı üretiminin de düşük kalmasından korkuluyor.