Yüksek maliyetler  hız kesmeden çiftçinin toprağı terk etmesine neden olurken, tüketici ise tezgahlarda 30 liralık soğan, 100 liralık biber fiyatları ile geçim savaşı veriyor. Plansız üretim ve yüksek maliyetler nedeniyle artık halde bile 5-10 liraya sebze meyve bulma günlerinin bittiğini kaydeden Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, 10 liranın altındaki fiyatların çiftçiyi bitirdiğini kaydetti.

Sözcü'den Sayime Başçı'nın haberine göre bu yıl fiyat rekoru kıran kuru soğanın arzında sıkıntı olduğunu patateste de tehlikeli bir sürece girildiğini dile getiren Tavşan, 15 gün sonra hasatta artış beklediklerini dile getirdi.

Antalya halinde geçen yılın Nisan ayında kilosu en yüksek 5 liradan satılan kuru soğan 2023 Nisan ayında yüzde 440'lık artış ile 27 liraya, 12 liradan satılan domates 18 liraya çıkmıştı.

Dolar güne yeni rekorla uyandı Dolar güne yeni rekorla uyandı

Yüksek maliyetlerin fiyat düşüşünü engellediğini dile getiren Tavşan, “Artık 5 liraya 10 liraya ürün yemek zor bir olay. 10 lira bile zor. Bu fiyatların altına inerse üretici perişan olacak bu defa. Hallerde 5-10 liraya ürünün olmasını ciddi şekilde ucuz kabul etmek gerekir. Bu perakendeye gittiği zaman 5 liraya satılan ürün 10 liradan satılır. Sebze meyve çok olunca fiyat düşüşü olabilir ama orada da üretici gerçekten çok zarar eder” dedi.

Geçen sene markette dönem dönem 1-2 liraya kadar düşen kuru soğanda çiftçinin zarara uğradığını ve bu sezon ekimde azalma yaşandığını kaydeden Yüksel Tavşan, Adana'da hava şartlarından dolayı tarlaya girilemediğini ve arzda sıkıntı yaşandığını kaydetti.

“Kuru soğan yok. İhracatı da kısıtladıkları halde fiyatlar yükseldi. Elde soğan yok. Patates tehlikede bu sefer de. Patates fiyatları yükseliyor” diye konuşan Tavşan, depolardaki patatesin bittiğini ancak yeni mahsul için 2 haftalık bir süreye daha ihtiyaç olduğunu kaydetti.