Uzmanların uyarılarına rağmen Amik Ovası’na inşa edilen ve Şubat depremlerinde zeminde oluşan çatlaklar nedeniyle kullanılamaz hale gelen Hatay Havalimanı’nda ikinci kez aynı hata yapılacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, havalimanının aynı yere yeniden yapılacağını duyurdu.

Depremlerde en az 22 bin kişinin hayatını kaybettiği Hatay'a yönlendirilen arama kurtarma ekiplerinin kritik önem taşıyan ilk saatlerde havalimanını kullanamamasının şehre müdahaleyi geciktirdiği ve can kaybını artırdığı belirtilmişti. Bilirkişilerin, akademisyenlerin, mahkeme kararlarının ve Hava Kuvvetleri Komutanlığının itirazlarına rağmen yapılan havalimanını 2009 ve 2014 yıllarında da sel basmıştı.

BAKAN URALOĞLU: BAŞKA YER YOK  

Amik Gölü’ne yapılmasının tehlikeli olduğu görülmesine rağmen farklı bir alternatif olmadığını iddia eden Bakan Abdulkadir Uraloğlu, Yenişafak'a verdiği röportajda, “Hatay’a havalimanı projesi yaptık. Şimdi hızlıca ihalesini yapıp havaalanını yeniden yapacağız. Maalesef projeyi aynı yere yapacağız. Çünkü başka bir yer yok orada" dedi.

Uraloğlu, ayrıca "Rize'deki ve Ordu, Giresun'daki havaalanı yaklaşımıyla denizin içerisine nasıl yapmışsak burada da Amik Gölü'nün içerisine aynı mantıkla yapacağız” sözlerini sarf etti.

'ÜLKENİN KAYNAKLARI BU YANLIŞ PROJELERDE HEBA EDİLİYOR'

BirGün'den Gökay Başcan'a konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Taner Yüzgeç, Bakan’ın “Maalesef aynı yere yapacağız” ifadesinin yanlış bir iş yaptıklarının göstergesi olduğunu belirtti.

İran'da yapay zeka daha hızlı fetva çıkarmak için kullanılacak İran'da yapay zeka daha hızlı fetva çıkarmak için kullanılacak

Hatay Havalimanı’nda sık sık su baskılarının da yaşandığını hatırlatan Yüzgeç, “Hatay’da risk geçmiş değil. Ölüdeniz Fay Hattı’nın hâlâ stres biriktirdiğini biliyoruz. Uyarılara rağmen Amik Ovası’na riskli şekilde yapılan Hatay Havalimanı ısrarları sürüyor. Ülkenin kaynakları bu yanlış projelerde heba ediliyor” ifadelerini kullandı.

'13 YIL SONRA AYNI HATANIN TEKRARLANMASI KABUL EDİLEMEZ'

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara da “13 yıl sonra aynı hatanın tekrarlanması kabul edilemez” dedi.

Kara, havalimanının kuş göçleri üzerinde olduğunu ve her yağmur yağdığında sel bastığını hatırlattı. Yeterince araştırma yapılmadan karar alındığını belirten CHP’li Kara, “Kararın revize edilmesi ve bilim insanlarıyla birlikte yeni kararların alınması gerekiyor” dedi.