ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in Nisan ayı başında Suriye'deki İran konsolosluğunu vurmasının ardından İran'ın "önemli bir saldırı" tehdidinde bulunduğu uyarısı yaptı.

"İSRAİL'İ KORUMAK İÇİN..."

Biden, "İsrail'in güvenliğini korumak için elimizden geleni yapacağız" dedi.

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Çarşamba günü yaptığı açıklamada İsrail'in Şam'daki saldırısının İran'a yapılmış sayıldığını söyledi.

Hamaney televizyonda yayınlanan konuşmasında "Konsolosluğumuza saldırdıklarında bizim topraklarımıza saldırmış sayılırlar" dedi.

"Şeytani rejim cezalandırılmalıdır ve cezalandırılacaktır" diye ekledi.

MİSİLLEMENİN NASIL OLACAĞI BELLİ DEĞİL

Herhangi bir misilleme saldırısının nasıl olacağı bilinmiyor.

İran'ın İsrail'i doğrudan vurması çatışmanın daha da tırmanması riskini doğuracağı gibi, yorumcular İran'ın önemli bir çatışma için askeri kapasiteye sahip olmadığını söylüyor.

İSRAİL DIŞİŞLERİNDEN AÇIKLAMA

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz dün X hesabından paylaştığı mesajda, İran'ın saldırması halinde İsrail'in de karşılık vereceğini söyledi.

İran'ın, komşu Lübnan'dan İsrail'e sık sık küçük çaplı saldırılar düzenleyen Hizbullah gibi etkisindeki bir örgüt aracılığıyla saldırı düzenlemesi ihtimali üzerinde duruluyor.

Uzmanlar ayrıca İran'ın İsrail'i bir siber saldırı ile hedef alabileceğini de öne sürüyor.

NE OLMUŞTU?

İran konsolosluk binasına 1 Nisan'da düzenlenen saldırıda aralarında üst düzey İranlı askeri liderlerin de bulunduğu 13 kişi ölmüştü.

İran'ın Şam Büyükelçisi, saldırıda yedisi İran Devrim Muhafızları (IRGC) üyesi ve altı Suriye vatandaşı olmak üzere 13 kişinin öldüğünü açıkladı.

Öldürülenler arasında, IRGC'nin ülke dışındaki kolu Kudüs Gücü'nün önemli isimlerinden General Muhammed Rıza Zahedi de vardı.

İsrail saldırının sorumluluğunu üstlenmedi ancak saldırının arkasında İsrail'in olduğu düşünülüyor.

Bölgedeki ABD ve İsrail güçleri yüksek alarm durumuna geçirildi.

İran, Şam'daki konsolosluk saldırısına karşılık verecek mi?
İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına saldırıKAYNAK,REUTERS
Fotoğraf altı yazısı,İran Devrim Muhafızları, İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına düzenlenen hava saldırısında ikisi Kudüs gücü komutanı olmak üzere yedi askerinin öldürüldüğünü açıkladı
Biden açıklamalarını Çarşamba günü Beyaz Saray'da Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile basın toplantısı sırasında yaptı.

Biden, "Başbakan Netanyahu'ya da söylediğim gibi, İran ve vekillerinden gelen tehditlere karşı İsrail'in güvenliğine olan bağlılığımız sarsılmazdır; tekrar ediyorum, sarsılmazdır" dedi.

Biden'ın sözleri, verdiği bir röportajda Gazze'de ateşkes çağrısında bulunmasından ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun savaş stratejisine katılmadığını söylemesinden bir gün sonra geldi.

Biden röportajda Netanyahu için "Yaptığı şeyin hata olduğunu düşünüyorum, yaklaşımına katılmıyorum" dedi.

Popun kraliçesi Madonna hakkındaki davalar geri çekildi Popun kraliçesi Madonna hakkındaki davalar geri çekildi

Biden, İsrail'in Gazze'de yedi insani yardım görevlisini öldürmesinin ardından Netanyahu ile sert bir telefon görüşmesi de yapmıştı.

Biden, Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısıyla başlayan ve yaklaşık altı aydır devam eden savaşta İsrail'in tutumuna ilişkin söylemini sertleştirdi ve Netanyahu'ya karşı artan hayal kırıklığını dile getirdi.

ABD'li yetkililer İran'a, Biden ve Netanyahu arasındaki görüş ayrılıklarına rağmen İsrail'e yönelik herhangi bir saldırının ABD'nin sert tepkisiyle karşılaşacağı mesajını vermeye çalışıyor.

Amerikan haber sitesi Axios'a göre Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Irak dışişleri bakanları gerilimi azaltmak amacıyla bu hafta İranlı mevkidaşlarıyla görüştü.

Bakanlardan, Biden'ın kıdemli Orta Doğu danışmanı Brett McGurk'ün gerilimin düşürülmesi gerektiğine dair mesajını iletmeleri istendi.

(BBC Türkçe)