İsrail'in başkenti Tel Aviv'e İHA saldırısı: Ölü ve yaralılar var İsrail'in başkenti Tel Aviv'e İHA saldırısı: Ölü ve yaralılar var

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Yüksek Mahkemesi, eski başkan Donald Trump’a kısmi dokunulmazlık sağlayan bir karara imza attı. Mahkemenin oy çokluğuyla aldığı karar, Trump’ın mevcut Başkan Joe Biden’a karşı aday olduğu seçimler öncesinde geldi.

Yüksek Mahkeme, başkanın görevde olduğu sürece yaptığı resmi işlemlerde dokunulmaz olduğuna hükmetti. ABD başkanlarının resmi işlemlerde “mutlak dokunulmazlık” hakkına sahip olduğuna karar veren Mahkeme, aynı zamanda eski başkanların özel sıfatla gerçekleştirdikleri eylemler için kovuşturmadan muafiyet hakkına sahip olmadıklarına da hükmetti.

Yüksek Mahkeme kararının ardından Trump’ın yargılandığı davalarda hangi eylemlerinin “resmi işlem” olduğunun tespit edilmesi gerekecek.

TRUMP 'ZAFER', BIDEN 'KORKUNÇ BİR KÖTÜLÜK' DEDİ

Trump’ın karara ilk tepkisi “Anayasamız ve demokrasimiz için büyük bir zafer. Amerikalı olmaktan gurur duyuyorum” açıklaması oldu. Biden ise karara tepki gösterdi, kararın hukukun üstünlüğünü sarstığını ve Amerika'ya “korkunç bir kötülük” anlamına geldiğini söyledi. Biden ayrıca kararın “tehlikeli bir emsal oluşturabileceği” uyarısı yaptı.

Trump, 2020 seçimlerinde “sonuçları etkileme girişimi” ile yargılanıyor. Yüksek Mahkeme’nin dokunulmazlık kararı ile bu davanın uzaması ve böylece Trump’ın 5 Kasım’da yapılacak seçimler öncesinde önemli bir hukuki engelin kalkması bekleniyor.