Seçimlerde başkan adayı olmayı planlayan DeSantis'in hamleleri, Trump'ın doğrudan kendisine sert sözler söylemesine neden oldu. Trump, DeSantis'in koronavirüs salgınıyla mücadele konusundaki eylemlerini eleştirmeden önce, "Ron, ben olmasaydım vali olmazdı. Onun aday olabileceğini duyduğumda, bunu çok sadakatsiz buldum" dedi.

TRUMP’IN EN GÜÇLÜ RAKİBİ

DeSantis, siyasi mesajlarını savunduğu Trump'ın gölgesinde Florida valisi olarak görevine başladı. Ancak o zamandan beri, Trump'ın görevinde skandallara ve kaosa karşı temkinli olan birçok parti yetkilisi arasında giderek daha popüler hale geldiği Cumhuriyetçi Parti’de Trump'ın en güçlü siyasi rakibi olarak ortaya çıktı.

ABD merkezli Washington Post gazetesi, DeSantis'in 2024 seçimlerinde kampanyasını yönetecek ekibini şekillendirmeye başladığını bildirirken, eski başkanın adaylık isteği ve hamleleri yıllardır biliniyor.

TRUMP ARA SEÇİMLERDE GÜÇ KAYBETTİ

Fransa lideri ülkesindeki kırılmalara çare arıyor Fransa lideri ülkesindeki kırılmalara çare arıyor

DeSantis'in tek büyük aday olan Trump'a karşı adaylığa çıkmaması bekleniyordu. Ancak üst düzey isimlerle görüşmesi ve kasım ayındaki ara seçimlerde Trump destekli adayların başarısızlığı da dahil olmak üzere bir dizi skandal, Trump’ın parti üzerindeki kontrolünü önemli ölçüde gevşetti.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER