ABD’de salmonella salgını 11 eyalete yayılırken CDC, halkı özellikle kaplumbağalar konusunda uyardı.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), küçük kaplumbağalarla bağlantılı bir salmonella salgınının 11 eyalette en az 26 kişiyi hasta etmesinden sonra insanları "kaplumbağalarını öpmemeleri veya kucaklamamaları" konusunda uyardı.

ARAŞTIRILIYOR

CDC'ye göre halk sağlığı yetkilileri, son aylarda düzinelerce insanın hastalanmasının ardından küçük kaplumbağalarla bağlantılı "çok durumlu bir salmonella salgınını" araştırdıklarını duyurdu.

KÜÇÜK ÇOCUKLAR RİSK ALTINDA

CDC, federal bir yasanın, kabuk uzunluğu 4 inçten kısa olan kaplumbağaların evcil hayvan olarak satışını ve dağıtımını yasakladığını çünkü bunların özellikle küçük çocuklarda birçok hastalığa neden olduğunu söyledi.

Dünyanın en katı yasağı olabilir! Sigarayı tamamen yasaklıyorlar Dünyanın en katı yasağı olabilir! Sigarayı tamamen yasaklıyorlar

CDC, "Yasağa rağmen, bu kaplumbağalar bazen yasa dışı olarak internette, mağazalarda, bit pazarlarında ve yol kenarındaki tezgahlarda bulunabiliyor. Her boyuttaki evcil kaplumbağa, sağlıklı ve temiz görünseler bile dışkılarında Salmonella mikroplarını taşıyabilir. Bu mikroplar vücutlarına, depo sularına ve yaşadıkları ve dolaştıkları bölgedeki her şeye kolaylıkla yayılabilirler. Bir kaplumbağaya veya çevresindeki herhangi bir şeye dokunmak, ardından yıkanmamış ellerle ağzınıza veya yemeğinize dokunmak ve Salmonella mikroplarını yutmak suretiyle hastalanabilirsiniz” açıklaması yaptı.