ABD’nin hava kuvvetlerinde Hava Hareketliliği Komutanlığı başkanı olan General Mike Minihan, bir notta, "Umarım yanılıyorumdur. İçimden bir ses 2025'te savaşacağımı söylüyor" diye kaydetti. 

‘2024 SEÇİMLERİ BÜYÜK FIRSAT’

Generalin görüşleri Pentagon'u temsil etmiyor, ancak ABD ordusunun en üst düzeylerinde, Çin'in Tayvan üzerinde olası bir kontrol uygulama girişimi konusunda endişe duyduğunu gösteriyor. Minihan, hem ABD hem de Tayvan'ın 2024'te yılında sandığa gitmesi, Çin'in askeri harekat yapması için potansiyel bir fırsat yaratacağını yazdı.

İranlı yetkililer, liderlerinden habersiz Batı’yla gizli görüşmeler yapıyor İranlı yetkililer, liderlerinden habersiz Batı’yla gizli görüşmeler yapıyor

ABD'li bir savunma yetkilisi, "Bu yorumlar, bakanlığın Çin hakkındaki görüşünü temsil etmiyor" derken, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, bu ayın başlarında, Çin'in Tayvan Boğazı yakınlarında artan askeri faaliyetlerinin, adanın Pekin tarafından yakında işgal edileceğinin bir işareti olduğundan ciddi şekilde şüphe duyduğunu söyledi.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER