Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mart ayı enflasyon verilerini açıkladı. Verilere göre, mart ayında bir önceki aya göre yüzde 5,46, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 22,81, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 61,14 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 29,88 artış gerçekleşti.

'HESAP ORTADA'

Enflasyon verilerini açıklayan TÜİK'e siyasilerden tepki geldi. CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, sosyal medyadan paylaştığı mesajında, "Anlaşılan TÜİK bu hesabı yine Saray'da yapmış! Çarşıda, pazarda, markette hesap ortada! TÜİK hayal satmaya devam etsin!" dedi. Başarır'ın paylaşımı şu şekilde:

CHP PM Üyesi Eren Erdem ise "Bunun hesabını mutlaka vereceksiniz. Bu, halk düşmanlığıdır!" ifadeleriyle sert tepki gösterdi. CHP'li Erdem paylaşımında şunları kaydetti:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, "Açık konuşalım; bugün yaşanan hiperenflasyondur. Baş ekonomiste ve Nebati'ye duyurulur" diyerek tepki gösterdi. Ağbaba mesajında şunları kaydetti:

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise Twitter'dan, "Büyük ekonomi alimi bu enflasyon kimin eseri?" diye yazdı. CHP'li vekilin paylaşımı şöyle: