Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından, uzmanlar birçok il için uyarılarını sürdürüyor. Deprem Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, sosyal medyada Balıkesir ve Bursa'ya dikkat çekti. Ercan, bu illerdeki depremlerin nedenlerini açıklayıp, bölgedeki ilçeleri tek tek uyararak önemli bilgiler paylaştı.

1 Mayıs olayları sonrası tutuklanan 6 kişi daha serbest bırakıldı 1 Mayıs olayları sonrası tutuklanan 6 kişi daha serbest bırakıldı

"MİLYONLARCA YIL SÜRECEK"

Ercan, "Depremler, yeri sürekli biçimleyen güç birikimleridir. Balıkesir-Bursa’daki depremlerin nedeni, Karasu-Sakarya-Pamukova, Bursa-Nilüfer Ovası-Ulubat-Manyas-Yenice-Gönen hattında açılmakta olan ve Karadeniz’i Ege Denizi’ne bağlayan yeni boğazdır. Bu oluşum, milyonlarca yıl sürecek bir süreçtir," dedi.

Ercan paylaşımının devamında şunları kaydetti:

Ercan şöyle devam etti: "Kuzey Anadolu Kırığı'nın güney kolu olan Bandırma-Gönen-Yenice-Altınoluk hattı bugüne kadar 7-8 km genişlerken, Yenişehir-Bursa-Ulubat-Manyas hattında bu genişleme 10 km'ye ulaşmış ve 11 km boyunca ilerlemiştir. Yerkabuğu sürekli biçim değiştirirken depremler meydana gelir. Yeryuvarı canlıdır, tıpkı bir insan gibi."