31 Mart 2024 yerel seçimlerinin ardından İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği’nin yeni başkanı belirlendi. Eski Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in yerine CHP’li Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat seçildi.

AKPOLAT'TAN İLK AÇIKLAMA

Akpolat yaptığı  açıklamada “Desteğini esirgemeyen, başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Ekrem İmamoğlu olmak üzere, birlik üyesi tüm belediye başkanlarıma ve meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Boğaz’ın tarihi ve doğal mirasını muhafaza ederek gelecek nesillere aktarmaya devam edeceğiz. Hepimiz için hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Belediye1Jpg Cz6 F C Fi Hj0 C1Ux8H Kr P9 Ew

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat

BELEDİYELER BİRLİĞİ 2001 YILINDA KURULDU

İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği 2001 yılında kuruldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi, Fatih Belediyesi, Sarıyer Belediyesi, Beykoz Belediyesi ve Üsküdar Belediyesi’nin üyeliklerinden oluşuyor.

Her belediyenin kendi meclisinde seçtiği 2 asil ve 2 yedek meclis üyesi, birlik meclis üyesi olarak görevlendiriliyor.

MHP'nin hedef gösterdiği Abdulkadir Selvi: Sıra Kavala dosyasında MHP'nin hedef gösterdiği Abdulkadir Selvi: Sıra Kavala dosyasında

İstanbul Boğazı'nın tarihi ve doğal güzelliğini muhafaza ederek gelecek nesillere ulaşmasını sağlamak ve yönetimde kaliteyi arayan, değişimde öncü önder bir kuruluş olan İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği, Boğaz’a özgü tüm değerleri koruma ve yaşatmaya çalışmanın yanı sıra Boğaz’ın mimari dokusu, imar durumu, Boğaz sularındaki canlı çeşitliliğinin korunması, turistik, kültürel, sportif faaliyetlerin düzenlenmesi, ulaşım imkânlarının koordinasyonu gibi konularda iş birliği yapılmasını öngörüyor.