Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) seçimlerinde AK Partili belediye başkanları, CHP adayı Ekrem İmamoğlu'na oy verdi. Bu durum Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kızdırdı. Erdoğan, bu isimlerin tespit edilmesi talimatını verdi. İsimlerin bulunamaması durumunda ise AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın istifasını istedi.

YEREL SEÇİMLERİN KAZANANI, EZİCİ ÜSTÜNLÜKLE CHP

Ekrem İmamoğlu, 31 Mart'ta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına yeniden seçilmişti. İmamoğlu, yerel seçimlerden birinci çıkan partisi CHP'nin TBB adayı oldu.

5 Haziran seçimlerinde İmamoğlu, AK Parti'nin adayı Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ile yarıştı. İmamoğlu 515 oy alırken, Genç 250 oy alabildi.

AK PARTİLİ BAŞKANLARDAN İMAMOĞLU'NA DESTEK

Politikyol'un haberine göre seçimlerde İmamoğlu'nun listesinde DEM Partili iki, YRP ve İYİ Partili bir isim encümen oldu. Seçimlerin ardından İmamoğlu'na AKP'li isimlerin de oy verdiği ortaya çıktı. Erdoğan, AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile durumu değerlendirdi. Erdoğan, İmamoğlu'na oy veren AK Parti belediye başkanlarının tespit edilmesini istedi.

ERDOĞAN'DAN ÇOK SERT TEPKİ

AK Parti kulislerinden edinilen bilgilere göre, Erdoğan hızlı bir tespit süreci başlatılmasını talep etti. Erdoğan, bu başkanların savunmalarının alınmasını ve neden bu tavrı sergilediklerinin öğrenilmesini istedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında yeni dava hazırlığı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında yeni dava hazırlığı

YILMAZ'A İSTİFA TEHDİDİ

Cumhurbaşkanı, belediye başkanlarının tespit edilmemesi halinde, Yılmaz'ın istifa etmesini istedi. Yılmaz, Erdoğan'a kısa sürede isimleri tespit edip ileteceğini belirtti.

CHP'NİN DELEGE SAYISI 448

CHP'nin TBB seçimlerinde 448 delegesi bulunuyor. Seçilmiş delegelerle birlikte TBB'nin delege sayısı 868'e ulaşıyor. DEM Parti'nin 64, YRP'nin 15, MHP'nin 56 delegesi var. AK Parti'nin ise 277 delegesi mevcut. MHP seçimlere katılmadı. YRP ve DEM Parti'den de seçimlere katılmayan isimler oldu.

İmamoğlu'nun CHP delegelerinden fazla oy alması, AK Partililerin desteğinden kaynaklanıyor. İmamoğlu’nun oyları ile CHP delegeleri arasında 67 oy farkı bulunuyor. AK Parti delegeleri ile Genç’in oy farkı ise 27.