31 Mart yerel seçimlerinde pek çok il ve ilçeyi kaybeden AK Partili belediyelerde şaibeler ve usülsüzlükler ortaya çıkmayı sürdürüyor.

Gazeteci Murat Ağırel'in Cumhuriyet'te yer alan yazısına göre Manisa'nın Yunus Emre Belediyesi AK Parti'den CHP'ye geçti. AK Partili belediye kaybettiğini anlayınca seçim gecesi yoğun bir mesaiye kaldı.

Semih Balaban

CHP'li Yunus Emre Belediyesi'nin yeni başkanı Semih Balaban

SEÇİM GECESİ 100 MİLYON LİRALIK FATURA KESTİLER

Ağırel'in yazısında şu ifadeler yer aldı:

Timur Cihantimur, bugün ikinci kez hakim karşısına çıkacak Timur Cihantimur, bugün ikinci kez hakim karşısına çıkacak

"Seçim günü yani 31 Mart akşamı seçim sonuçları belli olduktan sonra belediyede ilginç şeyler yaşanıyor. Normalde seçimi kazanan kişinin mazbatasını aldıktan sonra makam devri yapılması gerekirken seçim gecesi saat 00.10’dan 05.07’ye kadar 100 milyon Türk Liralık alış faturası sisteme işlenmiş ve karşılığında da gece yarısı aynı tutarda çek kesilmiş. Bakın seçimin olduğu gece. Seçimlerin sonucu belli olduktan sonra yapılmış bu işlemler.

Yine seçimden önce bir taşınmaz satışı gerçekleştirilmiş.

Belediyenin 1721 metrekare arsası var. Metrekaresi 8 bin 500 TL bedel ile 14 milyon Türk Lirasına satılmış. Yeni seçilen belediye başkanı taşınmaz ile ilgili taşınmazın fiyat tespitinin yapılması için değerleme şirketlerine tespit yapılmasını istemiş.

Kıymet takdir komisyon rapor hazırlıyor. Yapılan çalışmada üç ayrı firmadan değer tespiti yapması isteniyor. Sonuçta metrekaresine 8 bin 500 Türk Lirası bedel biçilen yerin gerçek metrekare fiyatının 25 bin Türk Lirası olduğu ve ederinin ise 43 milyon Türk Lirası olduğu tespit edilmiş.

Yani belediye seçimin hemen öncesinde 43 milyon Türk Lirası değerindeki arsa 14 milyon Türk Lirasına satılmış. Bu durumda da kamu 29 milyon Türk Lirası zarara uğramış."

Mehmet Cerci

AKP'li Yunus Emre Belediyesi'nin eski başkanı Mehmet Çerçi