Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle çalışmalarına ara veren Meclis'in tekrar çalışmalara başlamasıyla birlikte SGK borçları, vergi cezaları, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçişleri, idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları faizlerinin silinmesini kapsayan vergi affı konusunu tekrar gündemine aldı.

Yeni vergi affı paketine dair detayları açıklayan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen 'Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne verilecek önergelerle deprem bölgesine dönük düzenlemeler yapılacağını belirtti.

Elitaş, Deprem bölgesinde bulunanların 'Veraset ve İntikal Vergisi'nden muaf olacaklarını aktardı, ayrıca deprem bölgesindeki işveren ve çalışanlara da 50 bin liraya kadar yapılan nakdi yardımların sigorta primi ve vergiye tabi olmayacağını ifade etti.

Elitaş, nasıl ödeme yapılacağına ilişkin şu bilgileri verdi:

Zafer Partisi: Seçmen sayısı araştırılsın Zafer Partisi: Seçmen sayısı araştırılsın

"Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyenler 30 Nisan 2023'e kadar ilgili idareye başvuracak ve yapılandırma tutarlarını peşin veya taksitle ödeyebilecek. İlk taksit ödemeleri Mayıs ayında yapılacak. 2021'deki yapılandırmada 36 ay, 18 taksit şeklindeydi. Şimdiki teklifte 48 ay, 4 yıl olarak, yani her ay ödeyebilme imkanı mevcut."