AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, seçim tarihine ilişkin açıklamalarda bulundu.

CNN Türk'teki programda konuşan Turan, "Öncelikle ülkemiz için hayırlı olsun. Cumhurbaşkanımız son grup toplantısında 14 Mayıs'ı işaret etti. Resmi takvim hala 18 Haziran'dır. Bir erken seçim gündemimiz yok. 18 Haziran'da neden yapmayacağız. Ramazan Bayramı, Hac dönemi, mevsimlik işçiler, Kurban Bayramı... Hem ilk turu hem ikinci turu planlamak zorundasınız. Bu hac meselesinin 2 turda da olmadığı 7 Mayıs ve 14 Mayıs var. Biz istiyoruz ki 18 Haziran'a en yakın tarih olan 14 Mayıs var" ifadelerini kullandı.

"Seçim büyük ihtimalle 14 Mayıs'ta olacak" diyen Turan, "Kararın Meclis'ten çıkmasını isterdik. İYİ Parti ve CHP yolu kapattı. Seçim tarihini Cumhurbaşkanının almasını bekliyoruz. Karar 9-10 Mart tarihlerinde açıklanabilir" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN'IN YENİDEN ADAYLIĞI

LC Waikiki depo işçileri kazandı! LC Waikiki depo işçileri kazandı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden adaylığı ile ilgili tartışmalara değinen Turan, "Sayın Erdoğan bugüne kadar birçok engelle karşılaşmış bunları aşmış bir lider. YSK sürece ilişkin itiraz konuları varsa bunlar değerlendirilir. Erdoğan, 2018'de yeni sisteme göre ilk kez Cumhurbaşkanı oldu. 'Aday olamaz' diyen hukuk cahilidir" iddiasında bulundu.

'SEÇİM YASASI' YORUMU

'Seçim yasası' ile ilgili de konuşan Turan, şunları söyledi: "Mecburum diye anlatmaya çalışıyorum. Dön dolaş aynı konuların tartışılması vahim. Bunlar üzücü şeyler. 2010 yılında YSK'nın bir kararı var. Seçim günü esastır diye bir kararı var, neyi tartışıyorsunuz. Seçimin tarihi hangi gün ise 1 yıl hesabı o zaman başlar."