Erdoğan Süzer'in haberine göre Orman ve Köyişler komisyonunda görüşülmesi beklenen yasa teklifi ağır küfürlere, su fırlatmalara ve sert tartışmalara sahne olurken Komisyon Başkanı Yunus Kılıç, toplantılara 3 kez ara vermek zorunda kaldı. AK Parti Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın ettiği küfürler nedeniyle kendisine ceza verilip salondan çıkarılmasını isteyen CHP'li Milletvekilleri'ne Başkan Kılıç tutanakları görmeden böyle bir ceza veremeyeceğini söyledi.

'BU ŞARTLARDA DEVAM EDEMEYİZ'

Toplantıya devam kararı veren Kılıç'a CHP Milletvekili Orhan Sarıbal, “Bu şartlarda biz toplantıya devam edemeyiz. Ağır küfür var. Su fırlatma var. O halde tutanaklar gelsin, sizin kararınıza göre salonda kalıp kalmamaya karar vereceğiz” dedi.

Uzun bekleyiş sonunda açıklama yapan Kılıç, “Kayıtların gelmesi biraz daha zaman alacak, toplantıya saat 14:00'te buluşmak üzere ara veriyorum” dedi.

'İKTİDARA GELECEĞİZ VE HEPSİNİ DÜZELTECEĞİZ'

CHP'li Okan Gaytancıoğlu, düzenlemeyi eleştirirken iktidar milletvekillerine, “Suyunuz ısındı, giderayak bunu yapmanızın bir yararı yok. Biz iktidara geleceğiz ve hepsini düzelteceğiz” dedi.

Emekliye maaş artışı Meclis'te kabul edildi Emekliye maaş artışı Meclis'te kabul edildi

Bu sözlere MHP'li Hasan Kalyoncu, “Aç tavuk kendini darı ambarında görürmüş” diyerek karşılık verdi.

'HAKARET ETMEDİM'

Kalyoncu'nun sözlerine CHP'li vekiller sert tepki gösterirken Kalyancu, “Atasözünü söyledim, hakaret etmedim” dedi.

Daha sonra söz alan CHP'li İlhami Özcan Aygun, yasa teklifiyle kenevir ekiminin destekleneceğinin iddia edildiğini, ancak 2016 yılından bu yana milletin kenevir konusunda oyalandığını söyledi.

'VATANDAŞLA DALGA GEÇTİNİZ'

Yanında getirdiği kenevirden üretilmiş tuğla, araba kaporta parçası, binalarda dayanıklılığı artıran malzemeleri tek tek tanıtan Gaytancıoğlu, “Çiftçinin desteğini çalmışsınız. Kenevir üretimine başlıyoruz dediniz. Üretimi gördünüz mü? Ben sizin vatandaşla dalga geçtiğinizi biliyordum, bu kadar hayalci olduğunuzu bilmiyordum. Bir teklif yok üremediniz” dedi.

Gaytancıoğlu, konuşurken AKP sıralarından, “CHP kentsel dönüşüme karşı çıktı” sözleriyle laf atılması üzerine, “Sizin genel başkanınız yalancı. CHP kentsel dönüşüme karşı dedi. Yalan söyledi. Biz hiç karşı olmadık” dedi.

“TERBİYESİZLİK YAPMA”

AKP milletvekilleri, “Cumhurbaşkanımıza yalancı diyemezsin” diyerek tepki göstermesi üzerine Gaytancığoğlu, “Ama yalan söyledi. CHP kentsel dönüşüme karşı değil” dedi.

'HADDİNİ BİLECEKSİN'

AKP milletvekilleri yalancı sözünün geri alınmasını isterken, Gaytancıoğlu, AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın kendisine terbiyesiz diyerek su fırlattığını belirterek, “Haddini bileceksin, ben terbiyesiz değilim. Kime su atıyorsun. Ben bunu (kenevirden yapılmış tuğla) sana atarsam daha fena olur ama. Benim yaptığım terbiyesizlik değil. Ben terbiyesiz değilim. Senin yaptığın terbiyesizlik. Haddini bileceksin. Terbiyesizlik yapma” diye bağırdı.

AKP'li İbrahim Halil Yıldız, CHP'li Aygun'a, “Ya s.tir ol git ya…” diyerek karşılık verdi.

Aygun, “Sen kime küfrediyorsun ya, kime küfrediyorsun? Kime küfrediyor başkan bu ya!” diye tepki gösterdi.

Gaytancıoğlu da, “Toplantıdan çıkar başkan, küfretti… kayıtlara bakıp toplantıdan çıkar. Bizde videosu var” dedi.

Tartışmaların uzaması üzerine Başkan Kılıç 10 dakika ara verdi.

Aranın bitiminde CHP'li üyeler tutanakların getirilmesini ve cezanın Yıldız'a uygulanmasını istediler.

Başkan Yunus Kılıç, şöyle konuştu:

Lütfen karşılıklı kötü sözlerden kaçınalım bizim için önemli olan stenograflardır. Tutanakları istettim geliyor.

Lütfen ülkedeki önemli şahsiyetler bakımından dikkatli konuşmak lazım. Cumhurbaşkanına kastını aşan istemeden kullandığınızı düşündüm. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim.