Yerel seçimlere az bir süre kalması dolayısıyla partilerin büyükşehir adayları kulisleri hareketlendirdi. İstanbul ve Ankara için ise AKP’nin raporu ortaya çıktı.

İYİ Parti'den Ankara açıklaması: Tartışmaya açık bir konu değil İYİ Parti'den Ankara açıklaması: Tartışmaya açık bir konu değil

Yerel seçim çalışmalarının tüm partilerde hız kazandığı bu dönemde yavaş yavaş yol haritaları da belirlenmeye başlıyor.

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, yerel seçimler hakkında yazdığı yazıda AK Parti'nin İstanbul araştırmasını kaleme aldı.

“KOCA’YI DAHA TANINIR BULMASINA KARŞIN…”

Babacan'ın yazısının ilgili bölümleri şöyle:

"İktidar Partisi’nde yerel seçimler dendiğinde laf İstanbul’dan açılıyor. Tüm analizlerde önce İstanbul var. Son hazırlanan raporlar kendileri açısından pek iç açıcı değil. Ekrem İmamoğlu, AK Parti’nin potansiyel aday adaylarıyla kıyaslandığında önde görünüyor. AK Parti tabanı, Fahrettin Koca’yı daha tanınır bulmasına karşın, eski Çevre Bakanı Murat Kurum’u aday olarak görmek istiyor. AK Parti yönetimi, neredeyse umudunu Kemal Kılıçdaroğlu’nun kongreyi kazanmasına bağlamış gibi.

İSTANBUL İÇİN ‘GÜÇLÜ VE ETKİN ADAY’ BULMA ÇALIŞMALARI

AK Parti’de son haftalarda kapalı kapılar ardında ‘güçlü ve etkin aday’ bulma çalışmaları hız kazandı. İstanbul’da konuşulan iki isimden Kurum’un ön plana çıktığı, seçmene sorulan isimlerden Tevfik Göksu ve Adil Karaismailoğlu’nun geride kaldığı belirtiliyor. Ancak Göksu’nun kulis faaliyetlerini sürdürdüğü kulağımıza gelen bilgiler arasında.

“EKREM İMAMOĞLU’NDAN HENÜZ KOPUŞ YOK”

AK Partilileri şaşırtan esas sonuç İmamoğlu ile ilgili olan. İstanbulluların henüz İmamoğlu’ndan vazgeçmediği görülüyor. Şu anda İmamoğlu’nu tercih edenlerin oranı yüzde 41 çıkıyor. İddiaya göre, AK Parti’den 4 puan önde. İşin ilginci, İYİ Parti ve HEDEP’liler de İmamoğlu’ndan henüz kopuş yok. Geçen seçimde İmamoğlu’na oy veren bu partilerin seçmeninin büyük bölümü arkasında duruyor. Kopmanın yüzde 2-3 civarında görüldüğü öne sürülüyor."