1 Şubat itibariyle araç grubu ve kullanım türüne göre uygulanan zorunlu trafik sigortası prim ücretleri için zam geleceği öğrenildi. Bunu ödemeyenin aracı trafikten men edilecek.

YÜZDE 10'LUK ARTIŞ GETİRİLDİ

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), 1 Şubat itibariyle zorunlu trafik sigortası prim ücretlerine yüzde 10'luk bir artış getirdi.

Emeklilerden İstanbul'da tepki: Taleplerini açıkladılar Emeklilerden İstanbul'da tepki: Taleplerini açıkladılar

Karar, 2024 yılı Ocak ayında belirlenen araç grupları ve kullanım türlerine göre uygulanan baz primleri etkileyecek şekilde alındı.

ŞUBAT'TAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

SEDDK'nın açıklamasına göre, 14 Temmuz 2007 tarihinde yayımlanan yönetmeliğin geçici 11. maddesi çerçevesinde, 2024 yılında belirlenen araç gruplarına göre uygulanan primler, Şubat 2024 itibarıyla yüzde 10 artırılarak geçerli olacak.

Bu zam kararıyla birlikte, zorunlu trafik sigortası prim ücretlerindeki artışın 1 Şubat 2024 tarihinden itibaren geçerli olacağı belirtildi. SEDDK Başkanı tarafından yürütülecek olan bu genelge, araç sahipleri üzerinde etkili olacak.

Ayrıca, sürücülerin trafik sigortasını yaptırmamaları durumunda karşılaşabilecekleri durumlar da açıklandı. Trafik kontrolünde sigortasız araç tespit edilirse, sürücülerin ehliyet, ruhsat ve güncel trafik sigortası poliçesini ibraz etmeleri istenecek.