Asgari ücrete Temmuz ayında yüzde 18 oranında ara zam yapılması bekleniyor. Bayram sonrası, Erdoğan ve Şimşek ikna edilecek. Memur ve emeklilere de yüzde 20-25 zam yapılması gündemde.

Temmuz ayında asgari ücrete ara zam yapılıp yapılmayacağı tartışılıyor. Çalışma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası mali disiplin gerekçesiyle ara zamma kapalı. Ancak tabandan gelen talepler, konuyu AK Parti’nin gündemine taşıdı.

KULİSLERDE ARA ZAM TALEBİ KONUŞULUYOR

Milli Gazete'nin ulaştığı kulislere göre, parti içindeki rüzgâr ara zamdan yana. Önümüzdeki günlerde Mehmet Şimşek ve ekibine yönelik ikna turları yapılması bekleniyor. Bayram sonrası ara zam trafiğinin hareketlenmesi bekleniyor. Zam oranının da yüzde 18 civarında olması öngörülüyor.

MEMUR VE EMEKLİLER İÇİN ZAM GÜNDEMDE

Temmuz ayı yaklaşırken, memur ve emeklilere yapılacak zam gündemin üst sıralarında. 3 Temmuz’da açıklanacak Haziran ayı enflasyon oranı, memur ve emeklilere yapılacak zammı belirleyecek. Tahminlere göre, memurlara yüzde 20, emeklilere yüzde 25 zam yapılması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı açıkladı: Mayıs ayında bütçe fazla verdi Hazine ve Maliye Bakanlığı açıkladı: Mayıs ayında bütçe fazla verdi

İKTİDARDAN ARA ZAM AÇIKLAMASI

Geçen yıl Aralık ayında asgari ücrete zam yapıldı. İktidar kanadı, Temmuz ayında ara zammın yapılmayacağını açıklamıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mali disiplin kapsamında ara zamma sıcak bakmadığını defalarca dile getirdi.

“EKONOMİK RAHATLAMA İÇİN ARA ZAM GEREKLİ”

Son dönemde hem işçilerin hem sendikaların hem de işverenlerin platformlarından ara zam talepleri yükseldi. Milli Gazete'nin kulis bilgilerine göre, 31 Mart yerel seçimlerinde oy oranlarındaki düşüş, ekonomik nedenlere bağlanıyor. AKP Genel Merkezi'nde de rüzgar ara zamdan yana esmeye başladı.

ERDOĞAN VE ŞİMŞEK İKNA ETMEYE ÇALIŞACAKLAR

İktidar kurmayları, konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taşıyacak. Kurmaylar, Erdoğan’a mali disiplin politikasının toplum nezdinde destek görmesi için ara zam gerekliliğini savunacak.

YÜZDE 18'LİK ARA ZAM ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

Kulisler, Erdoğan’ın onayı sonrası Şimşek ve ekibinin ikna edilmesinde zorluk yaşanmayacağını belirtiyor. Konu ile ilgili adımların bayram sonrası atılması bekleniyor. Ara zammın oranı yüzde 18 civarında olacak. Orta Vadeli Program’da hedeflenen yılın ilk altı ayı enflasyon oranı yüzde 36 olarak belirlenmişti. Ara zam olduğu için bu rakamın yarısı, yani yüzde 18 oranında çalışma yürütülüyor.