Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Emiri Şeyh Mansur Bin Zayed El-Nahyan, Bodrum'dan  Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) muaf şekilde 700 bin litre yakıt aldı.

Türkiye'de yakıt alan ve yurtdışına çıkacağını beyan eden yabancı bandralı teknelerden ÖTV alınmaması uygulamasından yararlanan El Nahyan'a ait özel yatın, piyasa fiyatı 37 lira olan motorinden alınan 7 liralık ÖTV'yi ödemediği ortaya çıktı. Böylece Şeyh'in cebinde yaklaşık 5 milyon lira kaldı.

Sözcü gazetesinin haberine göre, Cayman Adaları bayrağı taşıyan ve 160 metre uzunluğundaki 500 milyon sterlin değerindeki süper yatın Türkiye'deki yakıt ikmali süreci yarım gün sürdü. Geçen yıl Almanya'da inşa edilen ve dünyanın en büyük beşinci yatı olarak kabul edilen bu yat, limanlara sığmadığı için Bodrum açıklarına demirledi.

TÜBİTAK SAGE tesisinde patlama TÜBİTAK SAGE tesisinde patlama

YABANCI YAT SAHİPLERİ ÇİFTÇİDEN UCUZA YAKIT ALIYOR

Yabancı bayraklı özel yatlar, Türkiye'den aldıkları motorin için yurt dışına çıkmak kaydı ile ÖTV ödemiyor ve vergisiz mazotu Türk vatandaşları ile çiftçisinden daha ucuza temin edebiliyorlar. 

Litresi 37.86 lira olan mazota yabancı yat sahipleri ÖTV'siz şekilde 30 lira ödüyor.  31 Aralık 2003'te Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre ÖTV'siz yakıt için yat ve teknelerin bir şirket adına kayıtlı yani ticari olması gerekiyor. 

Çiftçiler, yurt dışına çıkan yatlara sağlanan ÖTV'siz yakıt satışından kendilerinin de faydalanmasını istiyor. Ancak iktidar, yıllardır bu talebi duymamazlıktan geliyor.