Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emekleri Yasalara Takılanlar Derneği, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Platformu ve çeşitli EYT derneklerinin temsilcileri ile bir araya geldi.

Türkiye'de 20 yılı aşkın süredir EYT problemi olduğunu belirten Bakan Bilgin, EYT'ye dair yürütülen çözüm çalışmlarında amaçlarının her zaman bu mağduriyeti ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

EYT düzenlemesine dair süreci paylaşan Bilgin, “Hukuka uygun bir düzenleme, hukukun ruhuna, felsefesine uygun bir düzenleme yapıp EYT sorununu çözdüğümüz için biz görevimizi yaptık diye düşünüyoruz. Bu sorunun çözümüne katkı yapan, başta platform üyeleri olmak üzere çeşitli kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi.

Bilgin, EYT sorununun çözülmesinin ardından sevincin deprem felakati nedeniyle buruk olduğunu söyleyen Bilgin'in konuşması şu şekilde:

Deprem felaketiyle kaybettiğimiz canlarımız var, onların acısı büyük, o acıyı ortadan kaldırmamız mümkün değil ama biz inanıyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti bu deprem felaketinin meydana getirdiği sorunları da yani insanların mağduriyetini, evlerin yıkılmış olanların yeniden inşasını, ilk aşamada çadır kent ve konteyner kentlerle insanların barınma ve hayat sağlığının oluşturulması konusundaki bütün ihtiyaçları, talepleri karşılayacak durumdadır.

Geçen hafta da İskenderun’a, Adana’ya, Hatay’a gittim. Bu hafta da yine bölgede olacağım. Orada yaptığımız çalışmalar, devletimizin yaptığı çalışmalar, AFAD organizasyonu etrafında hızla ilerliyor ve sahada sorunlar çözülüyor.

Elbette insanların acılarıyla o şoku atlatmaları zaman alacak ama birlikte millet olarak bu yaraların sarılması konusunda dayanışma içinde bu sorunu çözeceğiz.

EYT PLATFORMUNUN İLK MAAŞI AFET BÖLGESİNE BAĞIŞLANACAK

Bakan Bilgin ve ekibine EYT sorununun çözümü için teşekkür eden EYT Platformu Sözcüsü Mehmet Ali Çelik, EYT’liler olarak ilk kazanımlarını deprem bölgesine bağışlayacaklarını duyurdu.

Çelik, “İlk kazanımımızı deprem bölgesindeki arkadaşlarımıza, AFAD üzerinden bağışlayacağız. Bütün EYT’liler aldıkları ilk maaşlarını böyle bir zamanda bizlere bu maaşı veren devletimize, biz de millet olmanın bilincinde o bölgeye yardım manasında bunu iletmek istiyoruz” dedi.

'SEÇİM İÇİN BİR ŞEY YAPTIĞIMIZ YOK'

Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal bir devlet olduğunu belirten Bakan Bilgin ayrıca şöyle konuştu:

Bazıları, ‘Bunları seçim için mi yapıyorsunuz?’ diyor. Hayır, öyle bir seçim için yaptığımız bir şey yok. Biz siyasetçiyiz elbette yaptığımız şeyleri millet değerlendirecektir ama seçimden önce veya seçimden sonra…

Zaten seçimleri alırız ama bizim yapacağımız iş, bizim görevimiz seçim endeksli çalışmamak. Bazı bitiremediğimiz sorunları da seçimden sonra çözeceğiz. Önümüzde çok sayıda çözülmesi gereken dosya var, bunun kamuoyunca böyle bilinmesi lazım. Taşeron işçiler sorunu var, başka sorunlar var.

Onların hepsini adım adım çözeceğiz, çözemediğimiz hiçbir şey olmayacak. Çalışma hayatı huzurlu olursa, işveren devlet arasındaki ilişkide emeğin hukukunu koruyan bir yaklaşım ve anlayış hakim olursa sorunlar çözülür.

Türkiye Cumhuriyeti devleti, bizim devletimiz sosyal bir devlettir. Çalışanlarını, emekçilerini, emeklilerini korumak kollamak onun anayasal görevidir ve birincil önceliğidir.

Bu yeni bir şey değildir, Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu zamandan bu tarafa bu yaklaşım, bu anlayış hakimdir.

AK Parti aday adayının Kılıçdaroğlu'ndan ilginç isteği AK Parti aday adayının Kılıçdaroğlu'ndan ilginç isteği

(DHA)