Burdur Devlet Hastanesi'ndeki diyaliz merkezinde tedavi sonrası rahatsızlanan ve 3 kişinin hayatını kaybettiği vakalarla ilgili güncel durumu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı.

Uzun süren sessizliğini sonlandıran Bakan Koca, bugün itibarıyla entübe edilen hiçbir hastanın kalmadığını dile getirerek "Toplamda 14 hastamız tedavilerine devam ediyor. 16 hastamız ise taburcu edildi" şeklinde konuştu.

AK Partili Tayyar'dan 'vergi' tepkisi AK Partili Tayyar'dan 'vergi' tepkisi

Bakan Koca'nın açıklamaları şu şekilde:

"25 Mayıs'ta, 2'si yoğun bakımda yatmakta olan 33 hastamız Burdur Devlet Hastanesi'nde diyaliz tedavisine girmiştir. Diyaliz seansını bitirip eve nakli sağlanan hastalardan bazılarında baş dönmesi, mide bulantısı, şuur bulanıklığı gibi şikayetler görülmesi üzerine diyaliz tedavisi alan tüm hastalar hastanemizde gözetim altına alınmıştır. Acil durum değerlendirmeleri yapılarak, 2 yoğun bakım hastamız dahil, hastalarımızın 14'ü entübe halde stabilize edilmiştir. Hastalarımızın 3'ü Isparta, 23'ü Antalya, 6'sı Afyon, 1'i ise Denizli'ye diyaliz ve yoğun bakım ihtiyacıyla nakledilmiştir. Nakledilen tüm hastalarımızın sağlık durumları tarafımdan hassasiyetle takip edilmiştir.

'ENTÜBE DURUMDA HASTAMIZ KALMADI'

Bu süreçte, eşlik eden kronik rahatsızlıklarının da etkisiyle 1'i, önceden yoğun bakım hastası olan ileri yaşlardaki 3 hastamızı maalesef kaybettik" diyen Koca, "Bugün itibarıyla entübe durumda olan hastamız kalmamıştır. 14 hastamızın tedavileri devam etmektedir. 16 hastamız taburcu edilmiştir. Tedavileri devam eden hastalarımızın durumları iyiye gitmektedir. Kendilerine acil şifalar diliyorum" ifadelerini kullandı.