İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda önemli açıklamalar yaptı. Soylu, 13 Kasım'da İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirilen bombalı saldırıya ilişkin yeni açıklamalara yer verdi. Soylu, "Mersin’deki de, İstiklal Caddesi’ndeki saldırı da Münbiç’ten oldu" diye konuştu. 

Son 12 ayda tam 18 canlı bomba eyleminin engellendiğini söyleyen Soylu, şunları söyledi:

"İstiklal Caddesi’ndeki saldırı PKK’nın sivilleri hedef alan tipik saldırısıdır. Terörle mücadelede; terör ilk kez ülke gündeminin alt sıralarına inmiştir. Bilinmesi lazım ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti dağdaki teröristin ayakkabı numarası dahil her şeyi bilmektedir. Son 12 ayda; 200 terör eylemi güvenlik güçlerimiz tarafından engellenmiştir. 2016 - 2022 yılları arasında bin 248 teröristin, 393’ü ifadelerinde PKK’ya HDP aracılığı ile katıldığını söylüyor. Mersin'deki de, İstiklal Caddesi'ndeki saldırı da Münbiç'ten oldu. Bu yıl 18 canlı bomba eylemi engellenmiştir."

icisleri bakanisuleyman soylu

Komisyonda sunum yapan Süleyman Soylu'nun açıklamalarından öne çıkanlar kısımlar şunlar:

23 EKİM 2023'TE DAĞLARDA BİR TANE TERÖRİST KALMAYACAK

"Terörle mücadelemiz devam ediyor. Terörün kaynağı nereyse orası kurutulacak. 29 Ekim 2023 itibarıyla dağlarda bir tane terörist kalmayacaktır."

Fatih Portakal, adayı 'net bir şekilde' diyerek açıkladı Fatih Portakal, adayı 'net bir şekilde' diyerek açıkladı

UYUŞTURUCU PKK'NIN EN BÜYÜK FİNANS KAYNAĞIDIR

"Türkiye uyuşturucuyla mücadelenin en parlak dönemini yaşamaktadır. Mücadelemizin 2022 yılının ilk 10 ayında 200 bin operasyon ile 255 bin şüpheliye yasal işlem yapılmıştır. Uyuşturucu PKK’nın en büyük finans kaynağıdır."

ÜLKEMİZDEKİ YABANCILAR...

"Son 4 yıldır Suriyeli sayısı artmıyor. Doğan çocuklara rağmen ülkemizde 3 milyon 595 bin 134 Suriyeli bulunuyor. Hiçbir yabancının seçimlerde oy kullanması mümkün değildir. Bu dezenformasyonlar istihbarat örgütlerinin Türkiye'ye karşı oyunudur."