31 Mart yerel seçimlerinin ardından el değiştiren belediyelerde tespit edilen usulsüzlükler gündemdeki yerini koruyor.

İçişleri Bakanlığı'nın, Keçiören Belediye Başkanı iken yerel seçimlerde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Turgut Altınok hakkında soruşturma başlattığı bildirildi.

T24 yazarı Tolga Şardan, İçişleri Bakanlığı'nın Altınok dönemindeki bazı işlemlerle ilgili soruşturma başlattığını ve belediyenin Temizlik ve Ulaştırma Müdürü S.K.'yi açığa alındığını yazdı.

Şardan'ın, "İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattı: Seçim döneminde Altınok'a çalışan AK Parti seçim araçlarının benzini belediyeden alınmış" başlıklı yazısında şu bilgiler yer aldı:

"CHP'den aday olan Mesut Özarslan, belki de sürpriz sayılacak bir sonuçla ilçenin yeni belediye başkanı seçildi. Yeni Başkan Özarslan, her ne kadar siyasi geçmişi sağdan olsa da Altınok dönemini mercek altına aldı.

Özarslan'ın yaptığı ilk tespitlerin ardından İçişleri Bakanlığı, eski dönemle ilgili sessiz sedasız soruşturma başlattı, geçtiğimiz günlerde. Belediyenin, bakanlığa yaptığı başvuru sonrasında görevlendirilen Mülkiye Başmüfettişi çok önemli tespitlerde bulundu.

'AK PARTİ'YE AİT ARAÇLARIN YAKIT MASRAFLARI BELEDİYEDEN KARŞILANMIŞ'

Belediyedeki bakanlık soruşturması devam ederken; müfettiş siyasi skandala neden olacak bir sürecin ipucuna ulaştı. Aslında ipucundan daha çok belgesi demek daha doğru olacak.

Aldığım bilgiye göre; Keçiören Belediye Başkanı iken, AK Parti'den Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak hedef büyüten Turgut Altınok'un yerel seçimler döneminde siyasi çalışmalarında kullandığı AK Partiye ait parti araçlarının akaryakıtının belediyeden karşılandığı belirlendi.

Belediyenin Ovacık'taki Ulaştırma Hizmetleri Müdürlüğü yerleşkesindeki tesiste belediyeye ait iş makineleri ve araçlarına sevkiyatı yapılan akaryakıtın, Altınok'un propaganda faaliyetlerinde görev alan seçim araçlarına da kullandığının kamera kayıtlarına ulaşıldı.

İstanbul'da Aydos Ormanı'nda yangın çıktı İstanbul'da Aydos Ormanı'nda yangın çıktı

Üstüne üstlük; seçim araçlarının akaryakıtlarının, belediyeye ait araçların plakası üzerinden depolarının doldurulduğu tespit edildi.

'TEMİZLİK VE ULAŞTIRMA MÜDÜRÜ AÇIĞA ALINDI'

Sürecin ortaya çıkmasıyla birlikte belediyede soruşturmaya başlayan İçişleri Bakanlığı müfettişi, belediyenin Temizlik ve Ulaştırma Müdürü S.K.'yı açığa aldı.

Belediyedeki iş bölümü çerçevesinde söz konusu uygulamayla ilgili imza yetkisinin S.K.'da olması nedeniyle açığa alma işleminin gerçekleşti.

Bu arada, Altınok için siyasi faaliyet gösteren AK Parti'nin seçim araçlarına verilen akaryakıtın mali değerinin yaklaşık 6 milyon lira olduğu belediye kaynaklarınca ifade ediliyor."

YÜKLÜ HARCAMA İDDİASI

Şardan'ın aktardığına göre; ilçe belediyesi olmasına rağmen TV ve radyo kanalı kurduran Altınok, iki kuruma da 3,5 yıl içinde 4,5 milyon liralık alt yapı harcaması yaptı, personelin maaşı da belediyeden karşılandı. Altınok’un matbaa işleri ve ilçedeki büyük ilan panolarına yönelik bütçeden yüklü harcama yaptığı da ileri sürüldü.

Yazının ilgili bölümünde şu ifadeler yer aldı:

"Keçiören Belediyesi'nde yaşananlar sadece bu konuyla sınırlı değil.

Altıok döneminde tanıtım ve medya faaliyetleri de yine müfettiş incelemesinde.

Müfettiş, bu konudan sorumlu başkan yardımcısı Sabiha Akdemir'in ifadesine başvurdu.

Akdemir'in ifadesinin alınmasının gerekçesi, sorumluluk alanındaki harcamaların yüksek oluşu.

Belediye kaynaklarından edindiğim şu bilgileri paylaşayım:

Akdemir daha önce TRT Genel Müdürlüğü personeliyken, Altınok'un yönetimindeki Keçiören Belediyesi'ne geçiş yaptı.

Burada yine Altınok tarafından başkan yardımcısı yapıldı. Belediyenin basın yayın tanıtım faaliyetlerinin başında yer buldu.

Akdemir'den önce belediyedeki 7 kişilik basın yayın ekibi 170 kişiyi aştı. İlçe belediyesi olmasına rağmen Altınok'un talimatıyla Angara Tv ve Angara Radyo'yu kurulmasından görev aldı.

Genişleyen personelin maaşları belediye şirketi üzerinden ödenmeye başlandı.

Televizyon ve radyoya 3.5 yıl içinde 4.5 milyon liralık alt yapı harcaması yapıldı.

Ayrıca, Altınok'un büyükşehir belediyesine aday olmasıyla birlikte matbaa işleri ve ilçedeki büyük ilan panolarına yönelik bütçeden yüklü harcama yapıldığı iddia ediliyor."