Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla 2 yıl 7 ay hapis ve siyasi yasak cezasına çarptırılan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili dikkati çeken bir iddia öne sürdü.

Verilen kararla birlikte İmamoğlu'na siyasi yasak için yargı süreci başladı.

Skandal karar gündemdeki yerini korurken; eski CHP'li, TV100 yazarı Barış Yarkadaş, İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan "terörle iltisaklı kişilerin işe alınması" dosyası ile birlikte AK Parti ve MHP’nin İBB’yi CHP’nin elinden almakta kararlı olduğunu söyledi.

İmamoğlu: İletişimi kısıtlamak sadece gerçeklerden korkmak ve zayıflıktır İmamoğlu: İletişimi kısıtlamak sadece gerçeklerden korkmak ve zayıflıktır

barıs yarkadas
Barış Yarkadaş

Yarkadaş, siyaset kulislerinde artık İmamoğlu’nun "görevden uzaklaştırılması" halinde yerine gelecek ismin bile telaffuz edildiğini iddia etti.

'OYUN PLANI RAFTAN İNDİRİLDİ'

AK Parti iktidarının, İmamoğlu’nun ‘’terör soruşturması’’ bahane edilerek görevden uzaklaştırılması halinde ne yapılacağına dair oyun planını raftan indirdiğini söyleyen Yarkadaş, 26 Aralık Pazartesi tarihli yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Önceki gün konuştuğum İmamoğlu’na yakın bir isim, 'Belediyenin genel bütçesi ve iştirak şirketlerinin hacmi, AK Parti’nin gözlerini kamaştırıyor. AK Parti, Başkan İmamoğlu görevden uzaklaştırılırsa hangi şirketi kimin yöneteceği ve şirketlerin yönetim kurullarına kimlerin atanacağı üzerine çalışıyor' diyordu."

'KOLTUKTA ÜÇ İSİM GEÇİYOR'

"AK Parti kulislerinde dile getirilenlere göre, İmamoğlu’nun görevden uzaklaştırılması halinde bu koltuk için üç isim geçiyor" diyen Yarkadaş, şöyle devam etti:

"Bunlardan biri Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, diğeri Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, diğeri ise Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen... 

Ancak son dönemde ibrenin Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'i gösterdiği belirtiliyor. Hilmi Türkmen’in son dönemlerde İstanbul sermayesinin gözdesi haline gelen Üsküdar’ı yönettiğine vurgu yapan bazı AK Partililer, 'Hilmi Bey İstanbul’u da rahatlıkla yönetebilir' diyor."