Yedinci Yargı Paketi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi Yedinci Yargı Paketi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi

Taksim'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenecek olan yürüyüşe Kaymakamlık'tan engel. 21. Feminist Gece Yürüyüşü'nü yasaklama kararı alındı. 

'BEYOĞLU İLÇESİ TOPLANTI, GÖSTERİ YÜRÜYÜŞÜ ALANI DEĞİLDİR' 

Beyoğlu Kaymakamlığı, yasak kararını internet sitesinden duyurdu. Gelenekselleşen feminist gece yürüyüşünü 'toplumsal huzur ve barışın bozulabileceği' gerekçesiyle yasaklayan Kaymakamlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımlarda, Feminist Gece Yürüyüşü adı altında 8 Mart 2023 günü saat 19.30’da Taksim Meydanı ve çevresindeki muhtelif alanlarda toplantı, gösteri yürüyüşü vb. açık alan etkinliklerinin yapılacağı anlaşılmıştır. Öncelikle İstanbul ili sınırları içerisinde toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenebilecek alan ve güzergahlar 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 6. maddesi gereğince Valilik Makamının 373162 ve 390438 sayılı Olur’u ile belirlenmiş ve ilan edilmiştir. Sosyal medya üzerinde toplanma çağrılarının yapıldığı Taksim Meydanı da dahil olmak üzere Beyoğlu ilçesinde hiçbir meydan, cadde ve alan toplantı ve gösteri yürüyüşü olarak belirlenmiş alanlardan değildir.

'TOPLUMUN BİR KESİMİNDE İNFİAL UYANDIRABİLECEĞİ...' 

Ayrıca sosyal medya üzerinden çeşitli kesimlerin yaptığı paylaşımlar göz önüne alındığında yapılması planlanan toplantının toplumsal duyarlılıklar nedeniyle toplumun bir kesiminde infial uyandırabileceği, toplantıyı gerçekleştirmek isteyen gruplar/şahıslar ile diğer gruplar arasında sözlü, fiziksel ve provakatif amaçlı saldırıların olabileceği ve toplumsal huzur ve barışın bozulabileceği; toplantı ve gösteriye terör örgütlerine müzahir grupların da katılabileceği ve  toplantıyı kendi amaçları yönünde suistimal edebilecekleri, bu durumun ise kamu düzeni ve milli güvenliği tehlikeye düşürebileceği; toplantı ve yürüyüşün yapılmasının planlandığı meydan ve caddelerin bulunduğu bölgenin ülkemizin en yoğun yaya ve araç trafiğine sahip yer olması, bölgenin kültür, turizm ve ticaret yönünden yüksek potansiyeli nedeniyle dükkan, otel vb. işyerlerinin çokça bulunması nedeniyle kişilerin seyahat ve çalışma özgürlüklerini kullanmasının ciddi oranda tehlikeye düşebileceği değerlendirilmektedir.

TAKSİM ABLUKAYA ALINDI, ULAŞIM DURDURULDU

İstanbul Feminist Gece Yürüyüşü İnisiyatifi tarafından günler öncesinden, 8 Mart'ta Taksim'de saat 19.30'da buluşma çağrısı yapılmıştı.

Polis barikatlarının getirildiği Taksim Meydanı, dün öğle saatleri itibariyle ablukaya alınmıştı.

İstanbul Valiliği de, 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü öncesi, bölgeye ulaşımı engellemek için metro hatlarının saat 14.00'ten itibariyle kapatılacağını duyurmuştu. Sabah saatlerinden itibaren İstiklal Caddesi’ne çıkan sokaklara ve Taksim Meydanı’na polis bariyerleri yerleştirilmişti.