UNDP, yaptığı yazılı açıklamayla "İnceleme sonuçları, UNDP’ye Limak Vakfı ile ortaklığını sona erdirme dışında başka bir seçenek bırakmamıştır" ifadelerine yer verdi

UNDP'nin açıklamasında, Limak Vakfı'nın Limak Holding'in bir kolu olduğu hatırlatılırken şu ana kadar Limak Vakfı'ndan herhangi bir proje için finansman desteği alınmadığı aktarıldı.

UNDP'nin değişen koşullara göre incelemeler yaptığı vurgulanırken Limak Vakfı ile bulunan ortaklığın durumu için şöyle denildi:

Rönesans Rezidans'ın mühendisi tutuklandı Rönesans Rezidans'ın mühendisi tutuklandı

"Son aylarda sivil toplum aktivistleri tarafından dile getirilen endişeler, UNDP’yi Limak Grubu için özenli inceleme sürecini yenilemeye teşvik etmiştir. İnceleme sonuçları, UNDP’ye Limak Vakfı ile ortaklığını sona erdirme dışında başka bir seçenek bırakmamıştır. Ayrıntılar, UNDP’nin önümüzdeki günlerde ortakları ile yapacağı görüşmelerde kararlaştırılacaktır."

Akbelen’de ağaç kıyımına yol açan Limak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’in Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye Şubesinin üyesi olduğu da ortaya çıkmıştı. Kısa süre sonra Vakıf, Özdemir’in "profesyonel faaliyetlerinin vakfın ilkeleri ile uyuşmadığı" gerekçesiyle Özdemir’in mütevelli heyeti üyeliğinden resmi olarak ayrılma işlemlerinin başlatıldığı duyurmuştu.