Ukrayna savaşının yol açtığı artan küresel gerilimlerin yanı sıra Batılı ülkelerle Çin’in ekonomik çekişmelerinin ardından öne çıkan örgütlerden biri haline gelen ve Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS ülkelerinin liderleri, Güney Afrika’da bugün bir araya geldi. 

Kral Charles ilk yurtdışı seyahatini Fransa’ya yapıyor Kral Charles ilk yurtdışı seyahatini Fransa’ya yapıyor

Örgütün bazı üyeleri, BRICS’i Batı'ya karşı bir denge unsuru haline getirmeye çalışırken, 22-24 Ağustos tarihleri arasında Johannesburg şehrinde gerçekleştirilecek zirvede, üye ülkelerin sayısının artırılması üzerinde durulması bekleniyor. 

‘DENGE’ VURGUSU

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, toplantılar öncesinde yaptığı konuşmada, "Genişletilmiş bir BRICS, daha dengeli bir küresel düzene sahip olma ortak arzusunu paylaşan, farklı siyasi sistemlere sahip çeşitli uluslardan oluşan bir grubu temsil edecek" ifadelerini kullandı.

Zirveye Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Brezilyalı Luiz Inacio Lula da Silva ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin bizzat katılması beklenirken, üye ülkelerin yerel para birimlerinin kullanımının artırılması da gündemde.

TUTUKLAMA EMRİ OLAN PUTİN İNTERNETTEN KATILACAK

Ukrayna'da işlediği iddia edilen savaş suçları nedeniyle uluslararası tutuklama emri kapsamında aranan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güney Afrika'ya seyahat etmeyecek ve bunun yerine sanal olarak katılacak.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER