Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı bir televizyon programında ekonomiye dair değerlendirmelerde bulundu. Nebati, Türk Lirası'nı değerli hale getirirseniz sanayi yavaşlar, işsizlik olur" dedi.

'TL DEĞERLİ OLURSA İTHALAT ARTAR'

Türk Lirası'nın 2017'den buyana değer kaybettiğini ifade eden Nebati, "Bu ne demektir, Türkçesi şudur, Türk Lirası ne kadar çok değerli olursa siz yurt dışına o kadar çok ithalatta bulunursunuz. Türkiye’de üretim yapmanıza ihtiyaç kalmaz, çünkü paranız çok değerli, getirir satarsınız. 2021’in sonunda Türk Lirası’nın değeri TÜFE bazında yüzde 47’lere kadar düşmüş, yani çok değersiz hale gelmiş. Bu optimal nokta tüm bu dışsal ve içsel etkenlerin bir araya geldiği kur seviyesidir" dedi.

Bakan Bilgin'den asgari ücret açıklaması Bakan Bilgin'den asgari ücret açıklaması

'ENFLASYONDA DÜŞÜŞ DEVAM EDECEK'

Nureddin Nebati, enflasyonda düşüşünün devam edeceğini belirterek "Enflasyonla mücadelede biz geleneksel yöntemleri kullanıyor olsak bunun sonucu sanayi, üretimin durmasıdır. Bunun sonucu işsizliğin patlamasıdır" dedi.

'BU İSTİKRAR DEVAM EDECEK'

Nebati, mevcut politikaların seçim sonrasında AK Parti'nin kazanması halinde devam edip etmeyeceğine ilişkin "Sayın Cumhurbaşkanımız Allah’ın izniyle iktidarına devam edecek. Sayın Cumhurbaşkanımız olduğu sürece Türkiye ekonomi modeli bu performansını sürdürmeye devam eder. Seçimden sonra da yolun devam eder. Faiz artırımı olmayacağı gibi bütçe disiplininden taviz verilmez" ifadelerini kullandı.

'EYT KAYNAĞINI OLUŞTURARAK YENİ YILA GİRDİK'

Açıklamalarına devam eden Nebati EYT hakkında, "EYT tabi ki bütçe üzerinde yüktür. Bu yükün karşılanmasının iyi hesaplanması altyapısının iyi oluşturulması lazım ki, bütçe üzerindeki yük baskı oluşturmasın. Onun için de yaklaşık 5 milyona yakın emekli ihtimali var. Bunların yüzde 40’ı bu yıl, 2 milyon 250 bin emekli olma hakkına sahip olacaklar. Şimdi yükü rakam olarak ifade etmeyeyim. Rahatlığımız şundan kaynaklanıyor; kaynağını biz oluşturarak yeni yıla girdik. O anlamda çok çok rahatız."  ifadelerini kullandı.