Uzman doktordan korkutan uyarı: Artık çocuklarda da görülüyor Uzman doktordan korkutan uyarı: Artık çocuklarda da görülüyor

İlgezdi, Koca'nın ilk dozu 14 yaşına kadar yapılması gereken aşı için medeni halden söz etmesine de tepki gösterdi.

FAHRETTİN KOCA'YA 'HPV' HATIRLATMASI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın rahim ağzı kanserini önlemek için yapılan HPV aşısının ücretsiz olacağı yönündeki vaadinin yerine gelmemesi ve aşının fiyatının 2 bin 500 liraya yükselmesi tepki çekti. CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi de, konuyu Meclis gündemine taşıyarak Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

İlgezdi, Koca’nın ücretsiz HPV aşısı sözünü tutmadığını vurguladığı önergede, “Ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden olan ve her yıl 100 bin kadından dördüne rastlanılan rahim ağzı kanserine yakalananların yarısından fazlasının ileri evrede tanı aldığı göz önüne alındığında söz konusu aşının ücretsiz olması bir temel haktır" diyerek "Ücretsiz aşı sözünün sadece bir seçim vaadi olduğunu düşünmek istemiyoruz. Sayın Bakan sözünüzü tutun" çıkışı yaptı.

“Rahim ağzı kanseri önlenebilen bir hastalıktır" ifadelerini kullanan İlgezdi, "HPV aşısının, rahim ağzı kanseri yapan virüse karşı önleme oranı yüzde 99.7 iken aşının SGK tarafından ödenmemesi ve Sağlık Bakanlığı aşı programına alınmaması, koruyucu sağlık hizmetleri açısından bilim dışı ve kabul edilemez bir durumdur" diyerek şöyle devam etti:

'TANI İLERİ EVREDE KONUYOR, ÜCRETSİZ AŞI TEMEL HAK'

"Ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden olan ve her yıl 100 bin kadından dördüne rastlanılan rahim ağzı kanserine yakalananların yarısından fazlasının ileri evrede tanı aldığı göz önüne alındığında söz konusu aşının ücretsiz olması bir temel haktır.

Sayın Bakanın bu konudaki açıklamalarını bir seçim vaadi olarak düşünmek istemiyoruz. DSÖ'nün bu konudaki önerisi dikkate alınmalı, Ulusal Aşı Takvimi'ne uygun ve gerekli şekilde eklenip, HPV enfeksiyonunun erken yaşlardan itibaren engellenerek bulaşıcı ve kansere neden olmasının engellenebilir."

KOCA NE DEMİŞTİ?

Bakan Koca geçen yıl TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Sağlık Bakanlığı bütçe sunumu sırasında yaptığı açıklamada, “HPV aşısının uygulanması konusunda bir çekincemiz asla yok ancak ülkemizin sosyal gerçekliklerinden kopuk karar alınmasının kimseye faydası yok. Bu açıdan yaptığımız planlamaya göre yaş gruplarını ve medeni hal durumlarını dikkate alan bir plan hazırlığındayız” demişti.

'MEDENİ HAL VURGUSU DOĞRU DEĞİL'

İlgezdi ise Koca'nın "medeni hal" vurgusuna tepki göstererek, "HPV aşısı 14 yaşına kadar ilk dozun olması gerekirken medeni hal durumunu ortaya sürmek bilimsellikten çok uzak, bu konuda ayrım doğru bir yaklaşım değildir" eleştirisi getirdi. CHP'li vekil, "Gençlerin aşılanması, ileride kanser riskini azaltmak için son derece önemlidir. Pek çok ülkede HPV aşısı 11-12 yaşlarındaki çocuklara ulusal aşı takvimi gereğince yapılıyor. Yine bu ülkelerde 45 yaşına kadar ücretsiz olarak uygulanıyor. Önlemek her zaman tedavi etmekten daha iyidir ve HPV aşısı da bu prensibi temel alan önemli bir adımdır. Sağlık Bakanlığı, bu konuda acil önlemler almalı ve halk sağlığını koruma görevini yerine getirmelidir” dedi.

HPV İÇİN HANGİ ADIMLARI ATTINIZ?

  • Soru önergesinde Koca’ya şu soruları yöneltildi:
  • Kaç firma HPV aşısı için ruhsat almıştır?
  • Ruhsat alan firmalardan kaçı ecza depolarına HPV aşısı tedarik etmektedir?
  • Bakanlık bu firmalardan kaçı ile HPV aşısı tedariki için görüşme yapmıştır?
  • Bakanlık ücretsiz HPV aşısı için başka hangi firmalarla, ne gibi çalışmalar yapmıştır?” diye sordu.
Kaynak: ANKA