CHP Mersin Milletvekili Başarır, "Cumhurbaşkanının diplomasını araştırırken, öyle bir diploma sayısına ulaştım ki, onlar da gerçek değil" diyerek ulaştığı sahte diplomalı isimleri perşembe günü açıklayacağını söyledi.

SAHTE DİPLOMALI BAKAN, BÜROKT İDDİASI

Emekliye maaş artışı Meclis'te kabul edildi Emekliye maaş artışı Meclis'te kabul edildi

TELE1 televizyonunda 'Açıkça' isimli programa katılan Başarır, "Bu benim iddiam değil, müfettişlerin, konuyla ilgili görevli kişilerin ulaştığı bilgiler" dedi ve sahte diplomalı isimleri tek tek açıklayacağım diyen Başarır, "Perşembe günü çok daha büyük bir skandalı çok daha büyük bir rezaleti açıklayacağım. Daha önce şunu söyleyeyim, bu ülkede sahte diplomalarla yüksek lisans doktora yapan bürokratları, milletvekillerini, bakan yardımcılarını açıklayacağım. Evraklarıyla belgeleriyle…" dedi.

'TESPİTİ YÖK YAPIYOR'

Ülkeyi bu hale getirenleri isim isim açıkalayacağım diyen Başarır "İsim isim açıklayacağım. Hiç duymadığınız isimleri göreceksiniz. Meclis kürsüsünde açıklayacağım bunu. Bu ülkeyi bu hale getirmişler efendim. Bakın, bu tespiti de YÖK yapıyor. Ben yapmıyorum."

PARA KARŞILIĞI ALINAN DİPLOMALAR

Programın konuklarından hukukçu Salim Şen'in iddiaya dair sorduğu "Açıklığa kavuşsun diye soruyorum, bir kez daha altını çizmek için. İktidar partisi, iktidara ortak bir takım milletvekillerinin bir takım iktidar çevrelerindeki malum ve bilinen isimlerin, bir üniversiteden (herhalde Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nden) para karşılığı herhangi bir kayıt ve eğitim görmeden, yani usul çerçevesinden olmayan bir şekilde para karşılığı lisans ya da yüksek lisans diploması aldıklarından mı bahsediyorsunuz? Bunu mu açıklayacaksınız?" sorusu üzerine Başarır şu yanıtı verdi:

"Evet, yüksek lisans ve doktora programları da dahil olmak üzere ve bunlar da tespit edilmiş zaten. "Bu diplomaları geri verin" denilmiş, "Bunlar geçersizdir" denilmiş. Bakın gazeteciler, araştırmacılar, bakan yardımcıları, milletvekilleri, eski milletvekilleri... Düşünebiliyor musunuz Türkiye'yi bu hale getirdiler!"

'OTUZA YAKIN SAHTE DİPLOMA BULDUM'

Programın sunucusu Gökmen Karadağ'ın "Sayı verebilir misiniz sorusu üzerine "çok fazla" diyerek cevaba başlayan Başaran, şu açıklamalarda bulundu:

"Çok fazla, tek tek çıkartıyoruz, 30'a yakın ben buldum. 40-50'yi de bulacak gibi bu liste. Ben bu ülkenin cumhurbaşkanının diplomasını ararken, öyle bir diploma sayısına ulaştım ki, onlar da gerçek değil! Ben utanıyorum yahu. Bunların hepsinin hesabını soracağız biz. Bu iddiayı da ben ortaya koymuyorum. Bu konunun müfettişleri, bu konuyla ilgili görevli arkadaşlar tespit etmişler. Meclis kürsüsünden araştırma önergesi vereceğim. Hepsinin belgesi var, bakalım, çıksınlar."

ÜNSAL BAN, THK ÜNİVERSİTESİ'NDE PARA KARŞILIĞI DİPLOMA MI DAĞITTI?

Başarır, iki ay önce katıldığı bir programda Zehra Taşkesenlioğlu'nun mal varlığıyla ilgili eleştirilerde bulunurken, "Senin eşin bu okulda her naneyi yemiş, AK Parti her yeri çiftlik gibi kullanmaya alışmış, belediyeleri, ihaleleri, hazineyi... Üniversiteleri de öyle kullanmış" diyerek Ban'ın rektörlüğü döneminde para karşılığı diploma dağıttığı iddiasını ilk defa dile getirmişti:

"Kimler Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nden para vererek okula gitmeden diploma almış? Lütfiye Çam, AKP milletvekili, AKP'nin sözcüsü Hilmi Daşdemir. Yüksek lisans yapmış. Diplomalarını nasıl almışlar, hangi sınavla, lütfen açıklasınlar. 176 kişi."

Öte yandan Başarır'ın iddialarında sahte diplomalı olduğu işaret edilen "Tarım Bakan yardımcısı"nın dört bakan yardımcısından hangisi olduğu henüz net değil. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'nin yanında Tarım ve Orman Bakan Yardımcıları Ebubekir Gizligider, İbrahim Yumaklı, Nihat Pakdil ve Veysel Tiryaki görev yapıyor.

(KAYNAK)