Güldür Güldür'ün skeci sosyal medyada gündem oldu! Güldür Güldür'ün skeci sosyal medyada gündem oldu!

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi binalarında meydana gelen çatlaklar ve deprem riski nedeniyle taşınması gündeme gelmesinin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Çapa Tıp Fakültesi’nin yeni binası için 2017 yılında bir proje başlatıldığını söyleyen Emir, Bakan Koca'nın “Çapa’nın Hasdal Kampüsü inşaatı hızlandırılıp faaliyete geçirilecek” sözlerini hatırlattı.

Bu açıklamalara rağmen inşaatın ödeneğinin durdurulduğunu iddia eden Emir, şunları söyledi:

“İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nin Hasdal’a taşınması 2017’de planlanmış ve arazi tahsisi yapılmıştı. İnşaat projesi de 2020’de hazırlandı ve aynı yıl inşaata başlandı. İnşaat ihalesi de yine tanıdık isimlerden birine, Kolin İnşaat’a verildi. İhale yapıldığında hastanenin acil poliklinikler ve yoğun bakım ünitelerinin yer alacağı ilk etabının 2023’te bitirileceği açıklanmıştı. İkinci etapla birlikte projeninin tamamı da 2025’te bitirilecekti. Ancak, şu an itibariyle hastanenin kaba inşaatının dahi bitirilemediğini görüyoruz.”

İnşaatın ödeneği durma noktasına geldiği için durma noktasına geldiğini söyleyen Emir, “Bakanlık ödenek tahsis edemeyince inşaat da ilerleyemiyor. Üstelik, bitmeyen kaba inşaat için firmaya ödeme yapıldığı iddiaları da bize ulaşıyor. Bakanlık, bu iddialara da açıklık getirmeli. Şehir hastaneleri için bir çırpıda milyarlarca liralık kaynaklar aktaran iktidar, söz konusu kamu hastaneleri olunca kaynak bulamıyor. Çünkü burada rant olmadığını biliyorlar” dedi.