Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 15 Temmuz darbe girişiminde ölenlerin yakınları ve yaralananlar için toplanan paralarla ilgili soru önergesine “bankada 325.1 milyon lira olduğu” yanıtını verdi.

'ÜZERİNE ÇÖKTÜLER'

Konuyla ilgili açıklama yapan Emir, Yanık’ın bankadaki paranın 325.1 milyon lira olduğunu açıkladığını, faiz geliriyle ilgili soruları ise yanıtsız bıraktığını kaydetti. Bakan Yanık’ın yanıtını değerlendiren Emir, şunları ifade etti: “15 Temmuz darbe girişiminin ardından iktidar, 251 şehit yakını ile 2 bin 734 gazi için halktan yardım topladı. 2016 yılında toplanan paranın miktarı 310 milyon lirayı buldu. Yıllarca bu paraları hak sahiplerine vermediler ve üzerine çöktüler. 

AFAD Başkanı açıkladı: Can kaybı 1541'e yükseldi AFAD Başkanı açıkladı: Can kaybı 1541'e yükseldi

'AYLIK ÖDEME 500 LİRAYA ÇIKARILDI'

Biz de ısrarla, ‘Bu paraları hak sahiplerine ne zaman vereceksiniz?’ diye sorduk. Israrlarımız sonrasında, bu paranın 16 Ocak 2020 tarihinde Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı hesabına aktarıldığı açıklandı. Sonrasında nihayet, Nisan 2020’de şehit yakını ve gazilere aylık biner lira destek ödemesine başlandı. Zorlamamız sonrasında aylık ödeme bin 500 liraya çıkarıldı.”

'HAK SAHİPLERİNE DAĞITILMASI GEREKEN PARALAR ERİMEKTEDİR'

2016’da toplanan 310 milyon liranın 2016 yılı kuruna göre karşılığının 88 milyon dolar olduğunun altını çizen CHPli Emir, Aralık 2022 kuruyla hesaplandığında paranın 1,5 milyar lirayı bulduğunu kaydetti. Gazilere dağıtılan paranın toplam miktarının, aylık faizin yarısına dahi denk gelmediğini vurgulayan Emir, "TÜİK’in enflasyonu yüzde 80, ENAG’ın da yüzde 170 açıkladığı bir dönemden geçilmektedir ve hak sahiplerine dağıtılması gereken paralar erimektedir" dedi.

'PARALARA EL KOYMUŞ'

İktidar, vatandaşlar tarafından şehit yakını ve gazilere verilmek üzere kendisine emanet edilen paralara el koymuş durumda. Aylık yardım dağıtmayı dahi bizim aylarca zorlamamız üzerine yapmak zorunda kaldılar. Ana parayı ise vermeye bir türlü yanaşmıyorlar. Daha da kötüsü para bankada bekletilirken eridikçe eriyor. Bugün Bakan Yanık’ın verdiği yanıttan anlıyoruz ki, bankadaki para aradan geçen sürede 5 kat daha erimiş. İktidarı bir kez daha bu paraları hak sahiplerine teslim etmeye çağırıyoruz."