Cilt bakımı ürünlerinde karşımıza çıkan pek çok içerik var. Her biri farklı cilt problemlerine iyi gelen bu içeriklerden bazıları son zamanlarda çok popülerler. Sık sık duyduğun, kremlerin, serumların üzerinde gördüğün bu içeriklerin ne işe yaradıklarını biliyor musun? Cilt bakımında kullanabileceğin, bilmen gereken en iyi 10 içeriği bir araya getirdik.

1. C Vitamini

Vitamin C Serum: Best Products, Benefits, Side Effects, How to Use

Bir antioksidan olan C vitamini, anti-aging yani yaşlanma karşıtı bakımda en önemli içeriklerin başında geliyor. Antioksidanların genel özellikleri, serbest radikallerin cilde vereceği zararların azalmasını sağlamak. C vitamini de UV ışınları, düzensiz beslenme, stres gibi çevresel faktörlerin sebep olduğu yaşlanma belirtilerini düzeltmeyi hedefliyor.

C vitamini içeren cilt bakım ürünleri kullanarak cildinin daha eşit tonda olmasını, ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünün azalmasını sağlayabilirsin. Özellikle C vitaminli yüz serumları, yaşlanma belirtilerini azaltma konusunda en etkili cilt bakım ürünlerinden. C vitamini kullanırken dikkat etmen gereken en önemli nokta ise mutlaka yüksek güneş koruması içeren bir güneş kremi uygulamak.

"Geleneksel tatlılar rafa kalkıyor; tercihler değişiyor" "Geleneksel tatlılar rafa kalkıyor; tercihler değişiyor"

2. Hyaluronik Asit

Hyaluronik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? | Kozmela Blog

Son zamanların en popüler cilt bakım içeriklerinden biri olan hyaluronik asit, kendi ağırlığının 1000 katı kadar su molekülü tutma özelliği ile hem nemlendirme hem de yaşlanma etkileri konusunda çok etkili bir içerik. Cildin zamanla elastikiyetini ve dolgunluğunu kaybetmesi sonucu meydana gelen sıkılık kaybına iyi gelen hyaluronik asit, farklı molekül boyutlarına sahip bir içerik. Büyük moleküllü olanlar cildin üst katmanında kalarak nemlendirme görevi görürken, mikro boyuttaki moleküle sahip olanlar, cildin alt katmanlarına kadar inerek cildin daha dolgun görünmesine yardımcı oluyorlar.

3. Retinol

Medik8 Retinol Dolgu 0,5 Oz Bu Kategori. Serumlar

Yaşlanma karşıtı, kırışıklık bakımında en önemli ve popüler olan içeriklerin başında retinol geliyor. Ciltteki ince çizgi ve kırışıklıkların azalmasını sağlayan retinol, tam bir kırışıklık-savar! Retinol içeren nemlendirici kremler kullanarak cildinin daha genç ve pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsin.

4. Salisilik Asit

Salisilik asit nedir, cilde faydaları nelerdir? | CildimveBen

Salisilik asit, cilt problemlerine sahip olanların tercih edebileceği bir içerik. AHA’lardan biri olan salisilik asit’in cildi mikro bir şekilde soymak gibi bir özelliği bulunuyor. Bu sayede de ciltteki gözeneklerin, sivilcelerin, siyah noktaların ve ince çizgilerin görünümünün azalmasına yardımcı oluyor. Eğer problemli bir cilde sahipsen, salisilik asit içeren cilt bakımı ürünlerini tercih edebilirsin.

5. Aloe Vera

Aloe Vera'nın Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? – Dermatech

Aloe Vera, cildi nemlendirme ve yatıştırma konusunda en popüler içeriklerden biri. Yara ve tahrişleri iyileştirdiği bilinen aloe vera, aynı zamanda harika bir nem kaynağı. Aloe vera maskeleri ve aloe vera içeren yüz kremleri kullanarak cildinin daha nemli, canlı ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsin.

6. Kil

Kil maskesi nasıl yapılır? | Güzellik

Killer, ciltteki kiri, ölü deriyi ve kalıntıları arındırma konusunda çok etkili olan içeriklerdendir. Detoks etkisi bulunan killer, özellikle yüz maskelerinin vazgeçilmezlerinden. Cildine düzenli olarak kil maskesi uygulayarak tüm kirden iyi bir şekilde arındırabilir, fazla yağın dengelenmesini ve gözenek görünümünün azalmasını sağlayabilirsin.

7. Peptid


Peptitler nedir, ne işe yarar? - Ayşe Tolga İyi Yaşam

Yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünlerinde sıkça karşımıza çıkan peptidler, aslında ciltteki kolajen üretimini destekleyen içeriklerden biridir. Vücudun kendi kendine ürettiği kolajen, yaşla beraber azalmaya başlar. Kolajeni dışardan almak yerine, peptidler içeren bakım kremleri kullanarak cildinin daha fazla kolajen üretmesini destekleyebilirsin. Böylece cildindeki kırışıklıkların görünümünün ve elastikiyet kaybının azalmasını sağlayabilirsin.

Mutlaka Denemen Gereken Yüz Bakım Ürünleri | CildimveBen

Kaynak: elele