Metropoll Araştırma, "Erdoğan sizce Esad ile görüşmeli mi" diye sordu. 13-18 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirilen ve 26 ilde 2077 kişiyle görüşülen araştırma sonucunda katılımcıların çoğunluğu Erdoğan'ın Esad ile görüşmesine sıcak baktığını kaydetti.

MHP VE İYİ PARTİ DİKKAT ÇEKTİ

"Evet" cevabı veren MHP ve İYİ Partili seçmenlerin oranının AK Parti'lilerden yüksek olması dikkat çekti. Görüşmeye en mesafeli yaklaşan seçmenin ise CHP seçmeni olduğu görüldü. Katılımcılara "Erdoğan sizce Esad ile görüşmeli mi?" sorusunun yönlendirildiği anketin sonuçları şu şekilde:    

AK Parti
Evet: %62,7
Hayır: %22,7
Fikrim yok / cevap yok: %14,6

CHP
Evet: %55,8
Hayır: %33,1
Fikrim yok / cevap yok: %11,1

İYİ PARTİ
Evet: %73,2
Hayır: %23,7
Fikrim yok / cevap yok: %3,2

HDP
Evet: %59,2
Hayır: %28,9
Fikrim yok / cevap yok: %11,9

MHP
Evet: %77,1
Hayır: %19,5
Fikrim yok / cevap yok: %3,3

SAADET PARTİSİ
Evet: %62,5
Hayır: %20,8
Fikrim yok / cevap yok: %16,7

DİĞER PARTİLER
Evet: %57,1
Hayır: %35,7
Fikrim yok / cevap yok: %7,1

ORTALAMA
Evet: %59
Hayır: %28,9
Fikrim yok / cevap yok: %12,1

'BİR ARAYA GELECEĞİZ'

Erdoğan, AK Parti dün gerçekleşen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşma sırasında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir araya gelebileceğinin sinyalini vererek "Rusya-Türkiye-Suriye olarak istihbarat, savunma bakanlarımızın Moskova'da bir araya gelişleriyle bir süreç başlattık. Ardından inşallah dışişleri bakanlarımızı yine üçlü olarak bir araya getireceğiz. Daha sonra da gelişmelere göre liderler olarak bir araya geleceğiz. Derdimiz bölgedeki sükuneti, suhuleti sağlamak, bölgede barışı egemen kılmak" ifadelerini kullanmıştı.

DAHA ÖNCE KATİL, TERÖRİST DEMİŞTİ

Erdoğan'ın geçmişte Esad için yaptığı bazı açıklamalar şu şekildeydi: “Klor gazını kullanan katil Esad, bir milyona yakın insanı öldürdü”, “50’yi aşkın yavrular şehit edildi ey katil Esed bunların ahından nasıl kurtulacaksın”, “Esad’ı bir siyasi olarak kabul etmiyorum. O devlet terörü estiren bir teröristtir”, “Esed rejimini destekleyenler yanlış yapıyor”

İnce: O şerefiz sözü söyleyene yakışır İnce: O şerefiz sözü söyleyene yakışır