Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye'nin Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) "gri listesi"nden çıkmasına ilişkin açıklama yayımladı. Bakanlık, "Atılan doğru adımlar sayesinde Türkiye gri listeden çıkarılmıştır. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in FATF toplantılarında Türkiye'yi temsil ettiğini hatırlatan Bakanlık açıklamasında, "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Adalet, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarımız başta olmak üzere tüm kamu ve özel sektör paydaşlarımızın katkısıyla elde edilen bu sonuç, finansal sistemimize güveni daha da artırarak program hedeflerine ulaşmamızı kolaylaştıracaktır" denildi.

Dünyaca ünlü banka paylaştı! Dolar o tarihte 36 Lira olacak Dünyaca ünlü banka paylaştı! Dolar o tarihte 36 Lira olacak

Türkiye'nin terörizmin finansmanı ve kara paranın aklanmasıyla mücadelesini uluslararası standartlarla tam uyum içinde yürüteceğini vurgulayan Hazine ve Maliye Bakanlığının açıklamasında, "Bu çerçevede, MASAK ve diğer kurumların idari ve teknik kapasitesi daha da güçlendirilecek; gerektiğinde yasal ve idari düzenlemeler aynı hassasiyetle hayata geçirilecektir" ifadesi kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise, kararı şöyle değerlendirdi:

"Bu gelişme ile birlikte uluslararası yatırımcıların ülkemizin finansal sistemine olan güveni daha da güçlenmiştir. Kararın, hem finans sektörümüz hem de reel sektörümüz açısından son derece olumlu sonuçları olacaktır. Türkiye’nin gri listeden çıkmış olması, uluslararası kaynak girişini hızlandıracak ve borçlanma maliyetleri üzerinde pozitif etki yaratacaktır. Ülkemize yönelik sermaye akışının ivmelenmesiyle Türk lirası varlıklara olan ilginin artması, dezenflasyon sürecini de hızlandıracaktır."