Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, son zamanlarda değişik kamu kurumlarında çalışan insanlardan promosyon meselesiyle ilgili çok sayıda şikayet mesajı geldiğini anlattı.

"Bazı çalışanlar, başka kurumlarda çalışıp kendileriyle aynı miktarda maaş alan arkadaşlarının aynı bankalardan daha fazla promosyon aldıklarını yazıyor. Bizden de bu konuya el atmamızı istiyorlar" diyen Zeyrek, şöyle devam etti:

"Konu sendikalar, bankalar ve kamu kurumları arasında yapılan pazarlıklarla ele alındığı için belli bir standart yok. O nedenle her kurum özelinde tek tek incelemek lazım.

Örneğin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nda çalışanların promosyon ücretinin olması gerekenden yaklaşık 4 bin lira daha düşük olduğu iddiası var. Bunun nedenini 31 Ekim günü sevgili meslektaşım Çiğdem Toker yazmıştı.

'BAKANLIK ÇALIŞANLARI HEM KONU MANKENİ YAPILMIŞ HEM DE BU İŞLEMLE İLGİLİ MASRAFLAR ONLARIN ALACAĞI PROMOSYONDAN KESİLMİŞ'

İddiaya göre Bakanlık, 29 Mayıs 2022 günü İstanbul'da Atatürk Havalimanı'nın yerine yapılacak millet bahçesine ağaç dikim töreni için taşıdığı personelin masraflarının bir bölümünü, kendi personeli için bankadan aldığı promosyon ücretinden karşılamış. Yani çalışanları hem Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı alkışlayacakların bulunduğu 'coşku alanı'nı doldurmak için konu mankeni yapmış, hem bu işlemle ilgili masrafları, onların alacağı promosyon ücretinden kesmiş.

İddiaya göre bakanlık bununla da sınırlı kalmamış, personele verilmesi gereken giyim yardımının bir kısmını da aynı etkinliğin masraflarını gidermek için kullanmış."

Geçtiğimiz cuma günü bu iddiayı televizyonda gündeme getirince işi bilenlerden bilgi yağdığını dile getiren Zeyrek, şunları paylaştı:

'MESELEYİ BİRAZ ARAŞTIRINCA YENİ DETAYLAR DA ÖĞRENDİM'

"Örneğin adının açıklanmasını istemeyen bir kaynağım, giyim yardımının sadece teknik personele, hizmetin gereği olarak görev esnasında giyilmesi gereken koruyucu giyim malzemesi olarak (sadece ayni) verilebileceğine dikkat çekti. Buna karşın bakanlık sendikayla anlaşıp nakit yüklü alışveriş kartı olarak bütün personele dağıtıyormuş. Meseleyi biraz araştırınca yeni detaylar da öğrendim:

– Sendika ve Bakanlık 2022'de bu yardımın yaklaşık 7500 lira olması yönünde anlaşmış. Ancak yardımlar 4 bin 250 lira olarak dağıtılmış. Bir bakanlık çalışanı, memurlar.net sitesine şöyle yazmış: 'Aradaki Fark da İstanbul'a Park açılışına gidenlerin yol masrafına verildi. Haberiniz olsun!'

– Yardımdan 'yararlanacaklar' listesinde teknik personel dışında kimler var biliyor musunuz? Bakan, Bakan Yardımcısı, Genel Müdürler, başkanlar, Bakan müşavirleri, daire başkanları ve (bu tür usulsüzlükleri denetlemesi gereken) Bakanlık müfettişleri…

Türkiye yüzyılında giyim yardımı alan bir Bakan! Ne ala!

– Ulaştırma-Sen'e göre DHMİ personeli giyim yardımını maaşla birlikte nakit olarak almış. Ancak ÇŞİDB bu iş için 31 Mayıs'ta ihale açmış. İhalede tek teklif 54.841.430 lira olmuş (Onu da Adana'da kurulu Örtimur İş Güvenliği isimli şirket vermiş. Aynı şirket önceki dönem de ihaleyi almış). Yaklaşık maliyet ise 70 milyon lira olarak belirlenmiş. İşte bu şirket personele kıyafet yerine 4 bin 250 lira yüklü bir 'değişim kartı' dağıtmış. Personel de bu kartta yer alan firmalardan kıyafet alabiliyormuş.

İnternet forumlarına bakarken, bu kartı nakit parayla değiştirmek isteyenlere rastladım. Taşrada çalışan bazı bakanlık personeli ise şu şikayetleri dile getirmiş:

'Bizim burada bu mağazalar yok. Parayı harcamak için çevre illere gitmemiz gerekiyor.'

'O markalarda herhalde 2 ayakkabı alırsak biter bu para. Maşallah hepsi sosyete işi.'

AFAD'dan tahliyeler hakkında açıklama AFAD'dan tahliyeler hakkında açıklama

'Listede tesettürle alakalı bir firma yok.' (...)"