Toplantıda konuşan Fidan, dışişleri bakanı sıfatıyla Irak'a yaptığı ilk ziyaretin ardından Erbil'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Misafirperverliğinden ötürü Barzani ve IKBY makamlarına teşekkür eden Dışişleri Bakanı Fidan, "Türkiye-Irak ilişkileri çok dinamik bir şekilde ilerlemekte. Bağdat ve Erbil'le Türkiye'nin ilişkileri her düzlemde bizim gündemimizde önemini korumakta" ifadelerini kullandı.

'BAĞDAT ZİYARETİNDE GÜNDEMDE ÇOK YOĞUN KONULAR VARDI'

Irak'ın başkenti Bağdat'ta 22-23 Ağustos'ta yaptığı ziyaretlere değinen Bakan Fidan, "Bağdat ziyaretim sırasında gündemde çok yoğun konular vardı. Ekonomi konuları, kalkınma yolu projesi, terörle mücadele, su meselesi ve Irak'ın yeniden imarı gibi konuları ilgili makamlarla görüşme imkanımız oldu. Buna ilaveten Bağdat'ta hükümeti oluşturan siyasi parti yöneticileri ve liderliyle bir araya geldik" bilgisini paylaştı.

Hande Baladın'a tehdit mesajları gönderen sanığın tahliyesine yapılan itiraz reddedildi Hande Baladın'a tehdit mesajları gönderen sanığın tahliyesine yapılan itiraz reddedildi

İlk olarak IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ile görüştüklerini belirten Dışişleri Bakanı, Başbakan Barzani ile ikili ve heyetler arası görüşmeler yaptıklarını söyledi. Fidan, "Görüşmelerimiz esnasında başta terörle mücadele olmak üzere enerji, ekonomi, ticaret gibi birçok konuyu masaya yatırma, gözden geçirme imkanımız oldu" ifadelerini kullandı.

'İKİ YÖNETİMİ DE OLDUKÇA KARARLI BULDUK'

'Irak'ın sıkıntılı yıllarında Erbil'in bir istikrar ve güvenlik şehri' olduğunu söyleyen Hakan Fidan, bu istikrarın, güvenliğin ve ekonomik kalkınmanın devamının önemli olduğuna inandıklarını ve bunun için her türlü destek ve yardıma hazır olduklarını aktardı. Fidan, "Özellikle kendilerinin terörle mücadelede Türkiye'ye gösterdikleri iş birliğinden ötürü de kendilerine burada teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

"Yapacağımız daha çok iş var" diyen Fidan, "Gerek Bağdat yönetimini gerek Erbil yönetimini PKK terörünü Irak topraklarından temizlemekte oldukça kararlı bulduk. Bunun için de ayrıca memnunuz. Biz de elimizden gelen bütün desteği bu makamlara vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Duvar