Türk doktorların akın ettiği Almanya bilişim sektörü, mühendislik, mimarlık, taşımacılık, inşaat, havacılık alanında nitelikli personel arıyor.

60 BİN TESİSATÇI ALINACAK

Yeşiller'in baskısıyla, evlere artık ısı pompası olmadan gaz ya da başka türlü bir ısıtma sisteminin takılamayacak olması, bir anda gözleri kaloriferci ve tesisatçılara çevirdi. Almanya'da milyonlarca evin sistemleri değişeceği için hemen hesaplamalar başladı ve 60 bin tesisatçı açığı olduğu açıklandı.

Belaruslu yetkili: Batı nükleer silahtan başka seçenek bırakmadı Belaruslu yetkili: Batı nükleer silahtan başka seçenek bırakmadı

BÜTÜN EVLER DÖNÜŞECEK

Funke medya grubuna açıklama yapan Rmann, şimdiye kadar Alman tesisatçıların yılda 900 bin ısıtma sistemini modernize ettiğini, 1.2 milyon banyoyu yenilediğini belirtti ve, “Ama yaşlanan bir toplumda bu alanda büyük talep var ve çalışan sayısı da az“ dedi.

ŞARTLAR NELER?

Türkiye'den Almanya’ya gitmek isteyen tesisatçıların, sadece bu alandaki kalfalık ya da ustalık belgeleri yetmeyecek. Bu alanda eğitim aldıklarını, yani meslek eğitimi aldıklarını kanıtlamaları gerekecek.

Yeni Nitelikli Göç Yasası çıkmadan da bu belgeleri olanlar, Almanya'daki şirketlere başvurabilecek. B1 düzeyinde bir Almanca bilgisi ise vizeyi daha da kolaylaştıracak.

(halktv.com.tr)