Fiyatlardaki artış ve depremin etkisi nedeniyle domates ihracatına 14 Nisan 2023’e kadar kısıtlama getirilmişti. Kısıtlanma kararı Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “gıda arz güvenliği ve fiyat istikrarının sağlanması” gerekçe gösterilerek kaldırıldı. 

Kısıtlamanın kaldırılması kararı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından 81 İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, “Bakanlık Makamı'ndan alınan olur ile domates için uygulanan kısıtlama kaldırılmıştır” denilerek bildirildi.

Yazıda, şu ifadelere yer verildi:

“Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatına İlişkin Tebliğ’ kapsamında domates ürünlerinin ihracatının ikinci bir talimata kadar kısıtlandığı belirtilerek, ihracat başvuruları için Bitki Sağlık Sertifikası düzenlenmemesi gerektiği bildirilmiştir. Bakanlık Makamından alınan 07.03.2023 tarih ve 9127479 sayılı olur ile domates için uygulanan kısıtlama kaldırılmıştır. Bu kapsamda, domates (taze/soğutulmuş) ihracatı için Bitki Sağlık Sertifikası düzenlenmesinde sakınca bulunmamaktadır.”

AK Parti’den Yeniden Refah açıklaması: Anormal bir teklifi olmadı! AK Parti’den Yeniden Refah açıklaması: Anormal bir teklifi olmadı!