Hırvatistanlı gazeteci Matija Babicin 2015’te kurduğu ve gastronomi uzmanlarının değerlendirmelerine dayanan listeleriyle tanınan TasteAtlas websitesi, 31 Mayıs’ta ‘Dünyanın En İyi Dondurulmuş Tatlıları’ listesini açıkladı. Listenin 3’üncü sırasında Maraş dondurması yer aldı. 

'DİĞERLERİNDEN AYIRAN ÖZELLİĞİ ERİMEYE KARŞI DİRENCİ'

Sitede Maraş dondurmasıyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Türk dondurmasının adı gibi Maraş şehrinden geldiğine inanılır ve onu diğer çeşitlerden gerçekten ayıran şey, erimeye karşı direnci ve özellikle yoğun, çiğnenebilir dokusudur. Bu nitelikler, temel süt ve şeker karışımına iki koyulaştırıcı madde eklenerek sağlanır: Mastika reçinesi olarak da bilinen Arap sakızı ve eski mor orkidenin kökünden yapılan bir tür un olan salep.”

"Geleneksel tatlılar rafa kalkıyor; tercihler değişiyor" "Geleneksel tatlılar rafa kalkıyor; tercihler değişiyor"

İLK SIRADA İRAN TATLISI VAR

Safran, gül suyu ve antep fıstığından yapılan Bastani Sonnati adlı İran dondurmasını İran Dışişleri Bakanlığı, listeye birinci sıradan girdiğini açıkladı. 

Yapılan açıklamada, “İran’ın geleneksel dondurması Bastani Sonnati, geleneksel yiyecekler için deneyimsel bir çevrimiçi seyahat rehberi olan TasteAtlas tarafından dünyanın en iyi donmuş tatlısı seçildi” denildi.