BM’den uyarı: Askeri harekata son verin

Birleşmiş Milletler’in nükleer ajansı, Ukrayna'nın Zaporizhzhia nükleer santralinin bombardımana maruz kalması ve reaktörlerden birinin kapanmasına neden olması ve “nükleer felaket riski” yaratmasının ardından bölgedeki tüm askeri harekata derhal son verilmesi çağrısında bulundu.

Dünya 07.08.2022, 21:05
BM’den uyarı: Askeri harekata son verin

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Genel Müdürü Rafael Mariano Grossi, tesisteki hasar raporlarından "son derece endişe duyduğunu" söyledi ve ajansın uzmanlarının hasarı incelemesine izin verilmesi çağrısında bulundu.

Grossi, “Ukrayna ve ötesinde halk sağlığını ve çevreyi tehdit edebilecek nükleer felaket riskinin altını çizen Avrupa'nın en büyük nükleer santraline dün yapılan bombardımandan son derece endişeliyim” dedi.

‘SIZINTI RİSKİ DEVAM EDİYOR’

Ukrayna merkezli nükleer enerji şirketi Energoatom’dan yapılan açıklamada, saldırının bir elektrik kablosuna zarar verdiği ve reaktörlerden birinin çalışmayı durdurmaya zorladığı ve "hâlâ hidrojen ve radyoaktif madde sızıntısı riskinin bulunduğu ve yangın riskinin de yüksek olduğu" belirtildi. Grossi, bombardımanın "tesisin güvenli çalışması için ciddi bir risk oluşturduğunu" söyledi. (Guardian) 
 

Yorumlar (0)
20
açık