Kulislerde yeni kabine konuşuluyor: Sürpriz isimler gündemde! Kulislerde yeni kabine konuşuluyor: Sürpriz isimler gündemde!

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimleri çok kısa bir süre kala Uluslararası medya kuruluşları haberlerine ve analizlerini paylaşmaya devam ediyor.

EN ZORLU SİYASİ TEST

Cumhurbaşkanı adayları için ayrı ayrı analiz hazırlayan İngiliz haber ajansı Reuters, AK Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan için ayrı bir haber hazırladı. Haberde, “Erdoğan, siyasi yaşamı için savaşmaktan kaçınmıyor” başlığı kullanılırken, “Erdoğan yüreklendirilmiş bir muhalefet karşısında zorlu bir yarışa hazırlanıyor. Yaşam maliyeti krizinin şansını azalttığı düşünülüyor” şeklinde yorumlar yapıldı.

Reuters’ta yer alan haberde, “20 yıllık iktidarında Erdoğan, şu ana kadar karşılaştığı en zorlu siyasi testten kurtulmak için savaşıyor” ifadeleri kullanıldı.

RAKİPLERİNE SALDIRDI

Türkiye'de hazırlanan anketlerede değinen haber ajansı, sonuçların kafa kafaya olduğunu belirterek, “Düzinelerce seçimden zafer kazanan veteran, saldırgan tutumuna devam ederek rakiplerine saldırdı. Muhalefeti depremi fırsata çevirmeye çalışmakla suçladı” şeklindeki yorumlara yer verdi.

Ana akım medyanın Erdoğan ve AK Parti ile ilgili haberlere ağırlık verdiğine ve devlet televizyonunun da Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na çok az yer verdiği belirtildi.