Uzun yıllar küresel ölçekte şiddet olaylarının en çok yaşandığı ülkeler listelerinin yukarılarında yer bulan El Salvador’un Devlet Başkanı Nayib Bukele, "10 Mayıs 2023'ü ülke çapında 0 cinayetle kapattık. Cinayetsiz 365 gün, koca bir yıl" ifadelerini kullandı. 

‘SAVAŞTA OLMAYAN EN ÖLÜMCÜL ÜLKE’

2009 itibariyle ülke, her iki saatte bir cinayetle Güney Amerika'nın en şiddetli ülkesi olarak kabul edilmişti. 2015'e kadar 6 bin 600'den fazla cinayet işlendi ve dünyanın savaşta olmayan en ölümcül ülkesi olmuştu. 

Bukele, El Salvador'un "Güney Amerika'daki en güvenli ülke" olduğunu savunarak "Ülke, cumhuriyet olarak doğuşundan bu yana hiç böyle bir barış kaydetmedi" dedi ve değişikliği suç çetelerine karşı devam eden savaşa bağladı. 

Fransa kampanya başlattı! Yabancılara karşı fiyatlar yükseltiliyor Fransa kampanya başlattı! Yabancılara karşı fiyatlar yükseltiliyor

2022 yılının başlarında olağanüstü hal ilan eden ülke lideri, Mara Salvatrucha, Barrio 18 ve diğer çeteleri terörist ilan ederek şimdiye kadar 65 binden fazla şüpheli suçluyu hapse attı ve 40 bin kişilik mega hapishane inşa edildi. 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER